Webnoviny - Svet

Bukóza Supermarket nemá pre ľudí dosť práce

WEBNOVINY.SK

PREŠOV/HENCOVCE 16. augusta (WEBNOVINY) – Drevárska spoločnosť Bukóza Supermarket s.r.o. so sídlom v Hencovciach v okrese Vranov nad Topľou má existenčné problémy.

Michal Švábik z tlačového oddelenia spoločnosti Bukóza Holding, a.s. pre agentúru SITA povedal, že „voči spoločnosti bolo začaté konkurzné konanie. Žiadna spoločnosť patriaca do skupiny spoločností Bukóza Holding s touto spoločnosťou v súčasnosti už nespolupracuje. Predtým nám Bukóza Supermarket poskytovala personálne kapacity,“ uviedol Švábik.

O prácu sa bojí 160 ľudí

Odborový predák Bukózy Ján Ďurko pre agentúru SITA uviedol, že v spoločnosti Bukóza Supermarket pracuje vyše 160 ľudí. Čo bude s nimi ďalej, na túto tému rokoval s prezidentom spoločnosti Bukóza Holding Jánom Ďurianom koncom minulého týždňa.

Časť pracovníkov súhlasila s tým, že si otvorí živnosť a bude s Bukózou v inom ako zamestnaneckom vzťahu. Druhá skupina zamestnancov by mala dostať výpovede. Keďže ukončia pracovný pomer s firmou, ktorá je v úpadku, budú si môcť svoje finančné nároky uplatniť prostredníctvom Garančného fondu.

Aktuálne dnes Ďurko vedel o 89 ľuďoch, ktorí prejdú na živnosť a o skupine 77 ľudí, ktorí by mali z firmy Bukóza Supermarket odísť. Šéf odborov je presvedčený, že zamestnancom spoločnosti Bukóza Supermarket patrí aj odstupné podľa kolektívnej zmluvy. Jeho dĺžka sa v jednotlivých prípadoch bude líšiť od počtu odpracovaných rokov. Výpovede by podľa Ďurka mali dostať zamestnanci Bukózy Supermarket v auguste, možno už tento týždeň.

Živnosť alebo nezamestnanosť

Pracovníčka spoločnosti Bukóza Supermarket, ktorá nechce byť menovaná, pre SITA povedala, že od 8. augusta je doma, firma pre ňu nemá prácu, rovnako ako jej kolegovia, ktorí nesúhlasili s prechodom na živnosť. Pracovala ako robotníčka na opracovávaní dreva. Výplatu za júl nedostala. Podľa jej slov sa vlani zamestnanci spoločnosti zúčastnili na mesačnom školení. Išlo o projekt odborného rozvoja a adaptability zamestnancov spoločnosti Bukóza Supermarket s.r.o., na ktorý firma získala financie z cudzích zdrojov.

Projekt trval od 30. augusta do 30. septembra 2010 a spoločnosť sa podľa nej zaviazala, že zaškolených pracovníkov bude zamestnávať najmenej rok. Preto, podľa jej názoru, zamestnávateľ s nimi pracovný pomer nezruší skôr, ako táto podmienka pominie.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko konateľa spoločnosti Bukóza Supermarket s.r.o. Branislava Nagya, ktorý ho prisľúbil prostredníctvom zástupcu tlačového oddelenia Michala Švábika. Ten by mal odpovedať na e-mailove otázky.

Na vranovskom úrade práce mali k 31. júlu v evidencii 9 343 nezames­tnaných, čo je 21,62 % disponibilná miera nezamestnanosti. Jozef Rapco z úradu práce informoval, že v tomto roku nemali nahlásené žiadne hromadné prepúšťanie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM