Webnoviny - Svet

BVS nemá žiadne informácie o svojej údajnej privat

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Bratislavská vodárenská spoločnosť nemá žiadne informácie o priamej či nepriamej privatizácii svojej spoločnosti. Podľa hovorcu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Zenona Mikleho platné stanovy privatizáciu spoločnosti vylučujú. Reagoval tak na slová poslanca mestského zastupiteľstva Jána Budaja o údajnej nepriamej privatizácii BVS prostredníctvom jej dcérskej spoločnosti Infra Services, a.s.

Podľa Budaja dcérska spoločnosť Infra Services, a. s. odsáva BVS zisky a je jej jediným a zároveň drahým dodávateľom. „Bratislavská vodárenská spoločnosť uzavrela s Infra Services, a. s. v roku 2008 exkluzívnu zmluvu, ktorá je pre BVS nevýhodná,“ tvrdí Budaj. Podľa Mikleho bola zmluva podpísaná už v čase vzniku dcérskej spoločnosti Infra Services. BVS vyčlenila do spoločnosti Infra Services potrebnú techniku (vozidlá a zariadenia) a zamestnancov na vykonávanie všetkých služieb pre materskú spoločnosť. Podľa Mikleho ide o zmluvu o poskytovaní služieb, ktorá vychádza z princípov vzájomnej výhodnosti. Infra Services vykonáva pre BVS opravy vodovodných a kanalizačných potrubí, čistenie stokových sietí, opravu, montáž a odčítanie vodomerov, ako aj ďalšie služby. Zmluva medzi BVS a Infra Services je platná do roku 2012. Podľa Budaja sa však má do dvoch týždňov uskutočniť nepriama privatizácia BVS a to prostredníctvom spoločnosti Infra Services, a.s.. „Predtým, než príde k sľubovanému navŕšeniu imania, sa má podľa strategického plánu, ktorý prijala Infra, vytvoriť nová zmluva s BVS, ktorá zaručí investorovi návrat všetkých vložených peňazí a bude dostatočne dlhodobá a dostatočne výhodná, aby garantovala pre Infru stámiliónové zisky,“ uviedol Budaj. Podľa Mikleho obe strany pred uplynutím platnosti zmluvy na základe posúdenia vzájomnej výhodnosti pristúpia k jej predĺženiu a úpravám. Išlo by o podpis rovnakého typu zmluvy.

Podľa Budaja nesú plnú zodpovednosť za nepriamu privatizáciu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti vedenia strán SDKÚ-DS a KDH. Kritiku Budaj nesmeruje na osobu primátora, ale na vedenie týchto politických strán, ktoré v roku 2006 podporili kandidatúru Andreja Ďurkovského na post primátora. Budaj tvrdí, že tieto dve strany zodpovedajú za vedenie mesta a nesú plnú politickú zodpovednosť aj za počínanie primátora. Podľa hovorcu KDH Mateja Kováča poslanci za KDH na komunálnej úrovni nesú od prijatia svojho mandátu za tento mandát aj zodpovednosť. „Voliči v komunálnych voľbách budú tí, ktorí budú rozhodovať, či si tento mandát ponechajú aj v budúcom volebnom období,“ uviedol Kováč. Podľa hovorcu SDKÚ-DS Michala Lukáča považuje SDKÚ-DS Budajove výzvy za súčasť jeho príprav na kampaň za primátora. „Je pravda, že Andrej Ďurkovský kandidoval na post primátora s podporu SDKÚ-DS, v súčasnosti ho však poslanecký klub SDKÚ-DS na úrovni mestského parlamentu nepodporuje,“ uviedol Lukáč. SDKÚ-DS odmieta tichú privatizáciu firmy Infra Services, a.s., ktorá je dcérskou spoločnosťou BVS, a.s. O tejto skutočnosti podľa Lukáča svedčí aj fakt, že poslanci za SDKÚ-DS ešte v júli tohto roka poslali primátorovi Andrejovi Ďurkovskému interpeláciu s tým, že nesúhlasia s tichou privatizáciou.

Tvrdenia poslanca Jána Budaja odmieta aj primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský, podľa jeho hovorkyne Beatrice Szabóovej Budaj nepozná všetky fakty. Ako uviedla Szabóová, valné zhromaždenie BVS 29. júna 2010 udelilo predchádzajúci súhlas na navýšenie základného imania v dcérskej spoločnosti Infra Services, a.s. z cudzích zdrojov do výšky 49 % v súlade s jej Strategickým plánom rozvoja do roku 2012. Dôvodom je predpokladaný rozvoj spoločnosti v ťažiskových oblastiach, na ktoré BVS a.s. nemá finančné prostriedky, pretože je úverovo zaťažená na investičné akcie (budovanie čistiarní odpadových vôd, kanalizačných sietí, zberačov, rekonštrukcie vodovodných sietí a. pod.). Navyše podľa Szabóovej nejde o majetok hlavného mesta ani o majetok BVS, ale o majetok dcérskej spoločnosti Infra Services, a.s. „Členom orgánu spoločnosti BVS je aj poslanec mestského zastupiteľstva práve z poslaneckého klubu SDKÚ-DS, ktorý hlasoval rovnako ako všetci ostatní členovia a nežiadal žiadne iné doplňujúce informácie,“ uviedla Szabóová. Starosta Petržalky a mestský poslanec Milan Ftáčnik listom vyzval primátora, aby požiadal o zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia BVS a ak kladný súhlas k navýšeniu základného imania v dcérskej spoločnosti už v nedávnej minulosti dal, aby ho bezodkladne odvolal.

Ceny za služby Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sa podľa Budaja neustále zvyšujú, pričom spoločnosť je v posledných rokoch stratová. „Ako je možné, že náklady na výrobu vody v Bratislave sú najnižšie a súhrn ziskov BVS je v záporných číslach," spýtala sa v tejto súvislosti Elena Pätoprstá z protikorupčnej pracovnej skupiny Ekofóra. Podľa Budaja BVS cieľavedome uvádza svoj nižší zisk, aby získala povolenie na zvyšovanie cien od vyšších orgánov. Takéto tvrdenia podľa Mikleho nemajú reálne opodstatnenie. „To, že BVS nevykazuje zisk, je spôsobené politikou regulačného úradu, ktorý uplatňuje metodiku cenových stropov (tzv.. Price Cap). Táto metodika neumožňuje BVS ani ostatným vodárenským spoločnostiam vytvárať zisk,“ uviedol Mikle. Podľa neho je to jeden z dôsledkov nesprávneho chápania funkcie regulačného úradu, regulačný úrad vykonáva sociálne funkcie štátu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM