Jakub Forgács Hokej

Po dvoch výhrach na ľade súpera a prehre na tom domácom, sa barani opäť predviedli na banskobystrickom zimáku. V štvrtom stretnutí semifinále play off chceli zabojovať o tretí triumf. Ako sa im darilo?

Ilustračný obrázok k článku Bystričania doma vykorčuľovali proti Košičanom: Od finále delí baranov už len jediná výhra!

Hokejistov HC'05 iClinic Banská Bystrica delí už iba jedno víťazstvo od postupu do finále Slovnaft play off Tipsport Ligy. V piatkovom štvrtom semifinálovom dueli zdolali na domácom ľade úradujúceho majstra HC Košice tesne 3:2 a zvýšili tak vedenie v sérii na 3:1. „Barani“ si môžu postup do finále zabezpečiť už v pondelok na košickom ľade (17.00 h).

Nástup do zápasu mali lepší domáci, už v 59 sekunde sa predral dopredu Matoušek a z medzikružia poslal bekhendový pozdrav Melicherčíkovi – 1:0. Hostia sa iba pomaly dostávali do hry, skúšali to Spilar a v oslabení Dudáš. Vedenie však navýšili bystrickí hokejisti. V 13. min. Kytnárova strela od modrej platila na brankára Košíc, ktorý sa snažil chytiť vysoký puk, no prekĺzol mu pomedzi lapačku a vyrážačku – 2:0. Potom Tománek mieril tesne nad hornú žŕdku. Stav nemenili v tomto dejstve ani východniari v ponúknutej presilovke, keď sa nepresadil sám pred Bacashihuom Bartánus.

V druhej tretine diváci videli niekoľko šancí i gólov. Najprv neuspel pred bystrickou bránkou Lapšanský, na opačnej strane sa nepresadil Bortňák. Handzuš nedokázal trafiť puk ani pred odkrytou „svätyňou“ Melicherčíka. Tešili sa teda napokon Košičania z brejku. V polovici zápasu vyslal po rýchlom brejku tvrdú strelu z prvej Lapšanský a tá sa ujala – 2:1. Bystričania následne prepli na vyššie obrátky a paradoxne v oslabení mohli vedenie opäť navýšiť. Handzuš od mantinelu našiel pred bránkou Bortňáka, no vychytal ho hosťujúci brankár. Ten kapituloval až v 37. minúte. Po prihrávke Basta sa Tománek na dvakrát pred ním presadil – 3:1. Hráčov spod Urpína potom mohli mrzieť nevyužité príležitosti Hvilu a Majdana, pretože 48 sekúnd pred prestávkou nahodil od modrej puk Jankovič a pri pravej žrdi ho šikovne tečoval Lapšanský – 3:2.

V tretej tretine sa hral opatrný hokej. Domáci príkladne bojovali v defenzíve a súpera nepúšťali pred bránku do šancí. Navyše dokázali viac hroziť, keď to skúšali Lunter z ľavej strany, či Bast pred bránkou po strele Ďatelinku od modrej. Najväčšiu príležitosť mal v 55. minúte Handzuš, no zoči – voči Melicherčíkovi neuspel. Hostia mohli vyrovnať až v závere v šestici bez brankára. Bartánus sa dostal k puku pred Bacashihuom, no nedokázal ho zasunúť medzi jeho betóny. Bystrica sa tak mohla radovať z tretieho víťazstva v sérii.

Hlasy po zápase:

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme dobrý začiatok. Rýchlo sme išli do vedenia 2:0. Za stavu 2:0 a 3:1 sme však zbytočnými chybami ponúkli súperovi dostať sa do zápasu. Hrali sme tam ľahkovážne, čo kvalitný tím Košíc dokáže využiť. Tretia tretina bola výborná, najmä čo sa týka defenzívy. Košičanov sme do nejakých významnejších šancí nepúšťali, hoci sa snažili, takže sme to nakoniec ubojovali do víťazného konca. Do Košíc ideme s cieľom vyhrať a rozhodnúť o sérii v náš prospech.“

Roman Tománek, autor rozhodujúceho a víťazného gólu Banskej Bystrice: „Dobre som si užil tento zápas. Vyhrali sme a to je podstatné. Škoda len, že sme dovolili Košiciam streliť dva ľahké góly, na ktoré sa príliš nenarobili, čo nás stálo drámu v závere. V tretej tretine sme ukázali silu tímu. Nepustili sme ich do šance a zaslúžene sme vyhrali. Zodpovedne sme hrali vzadu, takže môžeme sa tešiť z tretieho víťazstva a v Košiciach by sme chceli rozhodnúť.“

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: „Úvodná tretina nebola z našej strany ideálna. Súper bol aktívny a dokázal sa dvakrát presadiť. Myslím si, že v druhej časti sa hra vyrovnala a dvakrát sme dokázali streliť kontaktný gól na 1:2 a 2:3 z nášho pohľadu. Škoda len, že v záverečnej časti sem nedokázali vyrovnať, hoci sme sa o to snažili. Stav je taký, aký je. My určite nezložíme zbrane a tešíme sa na domáci zápas, ktorý chceme vyhrať.“

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

• Góly: 1. Matoušek (Zigo, Čížek), 13. Kytnár (Gillies, Hvila), 37. Tománek (Bast) – 31. Lapšanský (Hrnka), 40. Lapšanský (Jankovič, Cebák)
  • Rozhodovali: Jonák, Kubuš – J. Tvrdoň, Výleta
  • Vylúčení: 3:4 na 2 min.
  • Presilovky a oslabenia: 0:0
  • Zmeny: 21. Bezúch za Luceniusa
  • 2841 divákov (vypredané)
  • HC'05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Čížek, Gründling, Pujacs, Majeský, Sandgren – Hvila, Kytnár, Gillies – Lunter, Zigo, Matoušek – Majdan, Bast, Tománek – Bortňák, Handzuš, Lucenius
  • HC Košice: Melicherčík – Dudáš, Deyl, Cebák, Jankovič, Pavúk, Mikuš – Bicek, Suja, Bartánus – Spilar, Jenčík, Bartoš – Lapšanský, Hrnka, Varga – Milý, Češík, Boltun
  • stav série: 3:1