Jakub Forgács Regióny Kultúra

Bystrické chrámy otvoria svoje brány. Program Noci kostolov plný lákadiel

Aj vy patríte k milovníkom tajomna? Potom si nenechajte ujsť možnosť, navštíviť bystrické kostoly počas noci. Je sa na čo tešiť!

Ilustračný obrázok k článku Bystrické chrámy otvoria svoje brány. Program Noci kostolov plný lákadiel
11
Galéria
Zdroj: Noc kostolov

Program Noci kostolov je aj tento rok veľmi pestrý a bohatý. Bude sa odohrávať v piatok 9. júna vo všetkých troch hlavných kostoloch v centre Banskej Bystrice. Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci?

V Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici pripravili organizátori program začínajúci o 20:00 koncertom kapely evanjelického farára Romana Dovalu, ktorý je evanjelickým duchovným v obci Badín pri Banskej Bystrici.Spolu so svojimi priateľmi zahrajú v Evanjelickom kostole koncert a tak otvoria program Noci kostolov v Evanjelickom chráme. Program tu bude pokračovať možnosťou nočnej návštevy evanjelického cintorína s výkladom Jany Borguľovej. O 20:45 bude nasledovať prednáška s názvom „Reformácia“ s historikom Petrom Račkom. O 21:15 sa predstaví miešaný spevácky zbor Viliama Figuša Bystrého a program Noci kostolov v Evanjelickom kostole uzavrie o 21:45 koncert domácej mládežníckej kapely Crossroads.

Noc kostolov si budú môcť návštevníci vychutnať aj vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie so začiatkom programu o 20:00. Podujatie v tomto kostole otvorí kaplán farnosti Marián Juhaniak a bude pokračovať prednáškou historičky Marty Mácelovej o oltári sv. Barbori v prizme roka Majstra Pavla z Levoče. O 21:00 v tomto chráme zaznie organový koncert študentov konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Predstavia sa študenti z triedy Petra Sochuľáka. Návštevníci sa tak budú môcť započúvať do zvuku mohutného organa, pochádzajúceho z 18. storočia. Program bude pokračovať o 22:00 nočnou prehliadkou kostola pred diakonskou vysviackou so sprievodcami Vierou Dubačovou a Pavlom Katreniakom.

Program Noci kostolov si poslucháči môžu užiť aj v Katedrále sv. Františka Xaverského, ktorý začína už o 17:50 zvonením zvonov. Pokračovať bude večernou sv. omšou o 18:00, ktorú bude celebrovať Mons. Ján Krajčík. Počas svätej omše spoluúčinkuje aj katedrálny spevácky zbor Xaverius. Program Noci kostolov ďalej pokračuje o 19.00 hudobno-slovným pásmom venovaným blížiacemu sa výročiu nášho najhranejšieho slovenského umelca Mikuláša Schneidera-Trnavského. Slovom sprevádza hudobná dramaturgička, redaktorka a moderátorka Diana Rauchová. Počas tejto hodiny zaznejú výhradne diela Mikuláša Schneidera-Trnavského. Bude to extrakt z jeho bohatej duchovnej tvorby. Úlohu speváčky prevezme sopránistka Anna Ciganocová s význačným hlasom a citom pre interpretáciu duchovnej hudby. Na organe hrá Matúš Kucbel. O 20:00 sa katedrála ponorí do Organovej noci spolu so slovenským virtuózom Markom Dietrichom, ktorý je známy svojou hudobnou citlivosťou a znamenitou interpretáciou organovej hudby obdobia baroka a romantizmu.

Program Noci kostolov v katedrále uzavrie už tradične hudobno-slovné pásmo „Tajomstvo svetla.“ Noc v katedrále bude rozjasnená svetlom stoviek sviec. Práve v takejto atmosfére sa budú môcť návštevníci započúvať do pestrého a farebného koncertu duchovnej hudby zo všetkých hudobných období. Počas koncertu sa predstavia Anna Ciganocová (soprán), Jana Macíková (husle), Alexandra Volentierová (flauta), Matej Novák (saxofón), Matúš Kucbel (organ). Slovom sprevádza Ján Krajčík, dekan farnosti Katedrála.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z minuloročnej Noci kostolov!

V OBRAZOCH: Noc kostolov v Bystrici
11
Galéria
Zdroj: Noc kostolov
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM