Webnoviny - Svet

Bývalého švagra a obhajcu Mikuláša Černáka súdia nanovo

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 25. júna (WEBNOVINY) – Na Okresnom súde v Prešove sa v pondelok opätovne začalo hlavné pojednávanie s dvomi obžalovanými, ktorí boli pôvodne súdení spoločne s Mikulášom Černákom v prípade objednávky vraždy podnikateľa Mariána Karcela.

Toho zastrelili pred jeho domom v aute v roku 2000. Pred okresný senát sa v pondelok postavil bývalý Černákov švagor Jozef M., ktorý využil svoje právo nevypovedať, a Černákov bývalý obhajca Daniel M., ktorý si už týždeň užíva slobodu.

Pojednávanie sa malo pôvodne konať 15. mája, okresný senát ho odročil pre neskoré doručenie oznámení o konaní procesu. Zároveň ho rozpísal na tri dni – od pondelka až do stredy.

Vypovedať má viac ako desať svedkov a súdnych znalcov, medzi inými aj dvaja právoplatne odsúdení na doživotie – Mikuláš Černák a Branislav Adamčo.

Daniel M. vraždu poprel

V pondelok predstúpil pred súd obžalovaný Daniel M., ktorý uviedol, že ho z väzby prepustili minulý týždeň v utorok. Žiadne písomné vyrozumenie nedostal, ale pred 15 mesiacmi podával dovolanie na súd.

„Kategoricky odmietam akúkoľvek účasť na vražde Karcela. Všetko sú to výmysly Moravčíka a Surového. Mne Černák nedal žiadny odkaz. S celou vecou nemám nič spoločné ,“ povedal pred súdom. Podľa jeho výpovede Branislava Adamča v roku 2000 ešte nepoznal.

„Ak by ma bol v tom čase Adamčo poznal, bol by ma požiadal o zastupovanie. Nezháňal by obhajcu kdesi pri Trebišove,“ povedal Daniel M. Podľa jeho pondelňajšej výpovede Adamča navštívil vo väznici až koncom roka 2002 alebo začiatkom nasledujúceho roka.

Vo vzťahu ku Karcelovi vypovedal, že ho poznal z čias, kedy obhajoval jeho spoločníka v podnikaní s naftou. S Černákom sa spoznal, keď zastupoval jeho brata v prípade vraždy krčmára z Telgártu a obhajoval ho okrem iného aj vo veci vydierania Karcela. Obžalovaný Daniel M. žiada predvolať na vypočutie okrem Branislava Adamča, ktorý bol právoplatne odsúdený za vraždu Karcela, aj jeho otca Štefana a brata Erika.

Proces sa začal v novembri 2008

Branislava Adamča aj Mikuláša Černáka súd predvolal na vypočutie na stredu 27. júna, presne na 12. výročie smrti Mariána Karcela. Pred súd sa má dostaviť aj ďalších desať osôb, ktorých mnohé mená sú spájané s podsvetím.

Proces s Mikulášom Černákom a spol. sa na Okresnom súde v Prešove začal 10. novembra 2008 a presne po roku senát vyniesol rozsudok, ktorým poslal bossa banskobystrickej zločineckej skupiny Mikuláša Černáka za mreže na doživotie a jeho bývalého švagra odsúdil na 12 rokov.

Obaja odsúdení sa proti rozsudku odvolali. Krajský súd v Prešove 22. septembra 2010 zamietol odvolanie Černáka a potvrdil mu doživotný trest.

Nepotvrdil však prvostupňový rozsudok pre Jozefa M. a jeho prípad vrátil späť na ďalšie dokazovanie. Dôvodom bola jeho neprítomnosť na pojednávaní (12. novembra 2008), keď vypovedala manželka zavraždeného Mariána Karcela, čím bolo porušené jeho právo na obhajobu.

Pôvodne bol v tomto procese súdený aj bývalý Černákov obhajca Daniel M., ktorého prípad neskôr vylúčili na samostatné konanie. Predseda senátu odvolacieho Krajského súdu v Prešove Viliam Dohňanský pri verdikte súdu odporučil, aby prípad Jozefa M., ktorý vrátil na prvostupňový súd, bol s ním spojený na jedno konanie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM