Webnoviny - Svet

Bývalú skládku v Boleráze po rokoch zrekultivujú

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan HeinTRNAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Bývalú skládku komunálneho odpadu v Boleráze v okrese Trnava po rokoch zrekultivujú. Prevádzkovali ju v rokoch 1983 až 1998, odvtedy je uzatvorená. Pôvodne obecnú skládku a s ňou aj povinnosť rekultivácie zdedilo okresné mesto Trnava. „Hoci na skládke nie je nebezpečný odpad, vplyvom dažďových vôd a pôsobením poveternostných vplyvov sa môže stať, že skládka ohrozí pozemné i podzemné vody. Je preto potrebné eliminovať negatívne vplyvy,“ uviedla projektová manažérka mesta Zuzana Kráľovičová. Na rekultiváciu mesto v týchto dňoch získalo takmer 3,5 milióna eur z eurofondov, v súčasnosti pripravujú verejné obstarávanie prác. Projekt by mal byť ukončený vo februári 2012.

Ako uviedla Kráľovičová, projekt podávali spolu osemkrát. Úspešný bol až siedmy pokus, vtedy však nebol dostatok alokovaných prostriedkov, preto mesto čakalo na ďalšiu výzvu. „Súčasťou projektu je vybudovanie zbernej nádrže priesakových kvapalín, sanácia oporného múru, úprava telesa skládky, vybudovanie akumulačnej nádrže a odvodňovacích priekop,“ priblížila Kráľovičová. Nasledovať bude krycia a rekultivačná vrstva, vysiatie trávy a sadové úpravy. V okolí vysadia stromy – duby, javory, višne, orechy a kroviny.

Problém s nefunkčnou skládkou má aj obec Voderady, jej rekultivácia by podľa starostu Mareka Turanského stála viac ako dva milióny eur. Projekt už raz podali, neboli však úspešní. „Budeme skúšať ďalej,“ uviedol starosta.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM