Webnoviny - Svet

Čaká nás najdôležitejší zápas kariéry, povedal tréner Weiss

WEBNOVINY.SK

CHORZÓW 13. októbra (WEBNOVINY) – Hlavný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss st. má už takmer jasno v základnej jedenástke, ktorá v stredu večer vybehne od 20.30 h na trávnik Sliezskeho štadióna v Chorzówe v dôležitom dueli 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 proti domácemu Poľsku. „Ešte mám jeden otáznik – na poste stopéra. Kto dostane dôveru, uvidíme po dnešnom večernom tréningu. Čo sa týka záložnej a útočnej formácie, tam už mám jasno,“ povedal 45-ročný kormidelník SR na utorňajšej podvečernej tlačovej konferencii v Chorzówe.

Vladimír Weiss st. vyhlásil, že pre neho aj pre hráčov to bude v stredu najdôležitejší duel kariéry. „Sú len dve možnosti. Buď budeme po zajtrajšom zápase hrdinovia, alebo budeme tí, ktorí premárnili jednu veľmi veľkú šancu,“ zdôraznil.

V slovenskom tíme je podľa jeho slov momentálne výborná nálada. „Hráči v pondelok trénovali s chuťou a dúfam, že sa to prenesie aj do zápasu. Verím, že to bude skvelé stretnutie so šťastným koncom pre nás. Jednoznačne chceme postúpiť z prvého miesta, preto musíme vyhrať,“ povedal Vladimír Weiss st. a pokračoval: „Do zápasu chceme vstúpiť v takej eufórii a atmosfére, ako Slovinci v sobotu u nás. Verím, že hráči budú sebavedomejší. Našou motiváciu sú majstrovstvá sveta, pre domácich je to v podstate normálny medzištátny duel, v ktorom budú hrať len pre svojich divákov.“

Realizačný tím SR už má dôkladne naštudovanú hru stredajšieho súpera. „Najväčšiu kvalitu majú Poliaci určite v útoku. Zajtra asi nastúpia v inom zložení ako proti Čechom, tréner možno vyberie iný útočný tandem. Ale ešte raz opakujem, najväčšia sila domácich je jednoznačne v ofenzíve,“ vyhlásil na adresu Poliakov Vladimír Weiss st. a odhodlane dodal: „Stále sme prví v tabuľke a ja verím, že ani po strede sa nezosunieme na 2. priečku.“

Slováci si po sobotňajšej domácej prehre so Slovinskom (0:2) skomplikovali postupovú situáciu, stále však majú všetko vo svojich rukách. Pred záverečným kolom zápasov sú na čele tabuľky 3. skupiny s dvojbodovým náskokom pred druhým Slovinskom. Na priamu miestenku na šampionát však musia v stredu večer v Chorzówe zvíťaziť, pretože pri očakávanom triumfe Slovinska v San Maríne by im nestačila ani remíza. Obaja rivali by mali rovnaký počet bodov, ale Slovinci by disponovali lepším skóre. Ak sa „weissovcom“ nepodarí v Poľsku vyhrať a Slovinsko potvrdí v Serravalle úlohu favorita, budú sa musieť Slováci uspokojiť s konečným 2. miestom a „presunom“ do baráže. Jej žreb je na programe v pondelok 19. októbra, samotné stretnutia sú potom na programe 14. (prvé zápasy), resp. 18. novembra 2009 (odvety).

Na zápas Poľsko – Slovensko zatiaľ predali iba 5000 lístkov

Do utorkového popoludnia sa organizátorom stredajšieho záverečného zápasu v 3. kvalifikačnej skupine o postup futbalové majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike medzi Poľskom a Slovenskom v Chorzówe podarilo predať iba okolo 5000 vstupeniek. Z toho 4000 kúpila slovenská strana, niečo vyše tisíc lístkov predali cez internet. Kapacita Sliezskeho štadióna v Chorzówe je 47 000 miest. Záujem bol rovnaký o najlacnejšie vstupenky za 40 zlotých (cca 10 eur) i najdrahšie za 220 zlotých (55 eur). Predpredaj sa uzavrie v stredu o 14.00 h, potom si ich budú môcť záujemcovia kúpiť lístky v troch pokladniach priamo na štadióne.

Na poľských internetových stránkach už niekoľko týždňov trvá akcia s názvom „Prázdny štadión“, ktorej protagonisti vyzývajú na bojkot tohto duelu ako vyjadrenie protestu proti vedeniu Poľského futbalového zväzu (PZPN). Svoju rolu však určite zohráva aj skutočnosť, že Poliaci už sú mimo hru o postup na MS. Ďalším faktorom, ktorý „kibicov“ odrádza od návštevy, je počasie. Prognózy na stredu sú veľmi nepriaznivé – chlad, sneženie, vietor. Poľské médiá však píšu aj o tom, že azda ešte horšia situácia bola pred dvoma rokmi, keď organizátori aj s pomocou armády museli 24 hodín pracovať s návalmi snehu pred zápasom Poľska o postup na ME 2008 s Belgickom a tribúny boli napriek tomu beznádejne vypredané.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM