Webnoviny - Svet

ČAPLOVIČ: Vedenie ministerstva mi zobralo veľa síl

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) – Šesťdesiat dní pôsobenia v rezorte životného prostredia zobralo vicepremiérovi Dušanovi Čaplovičovi veľa síl. „Snažil som sa vytvoriť tento rezort taký, aby dostal zelenú pre zelené projekty a zelené programy. Aby tento rezort pracoval kvalitne, efektívne, transparentne aj v rámci verejných obstarávaní, centrálnych verejných obstarávaní,“ uviedol Čaplovič pri koncoročnom hodnotení svojej práce v pozícii povereného ministra v rezorte životného prostredia. Túto funkciu vykonával Čaplovič od augusta, keď sa predseda vlády Robert Fico rozhodol z ministerského kresla zosadiť nominanta SNS Viliama Turského po 92 dňoch vedenia rezortu. Turský musel z ministerstva životného prostredia odísť pre kontroverzné obchody a tendre, ktoré sprevádzali rezort.

„Za toto dvojmesačné obdobie sa zvýšilo čerpanie Operačného programu Životné prostredie takmer o sto percent. Dnes patrí Operačný program Životné prostredie k tým horným za roky 2007 až 2013, teda vo vzťahu k ďalším operačným programom,“ povedal Čaplovič. Spomenul tiež, že pod jeho riadením sa v rezorte životného zaviedol výnos pre centrálne verejné obstarávanie, jedna výzva na elektronické verejné obstarávanie či príprava viacerých manuálov, ktoré chýbali v rámci eurofondov. „Snažili sme sa vyriešiť mnohé problémy, mnohé tam ostali. A je vecou dnešného vedenia rezortu, ako sa ich zmocní, ako ich zabezpečí,“ zhodnotil podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny. „Dokázali sme urobiť z tohto rezortu rezort príkladný, ako by mali fungovať mnohé ďalšie rezorty Slovenskej republiky,“ myslí si Čaplovič.

Kým začal viesť envirorezort Čaplovič, spravovali ho nominanti koaličnej SNS, ktorej táto oblasť prináležala podľa Koaličnej zmluvy z roku 2006. Prvým ministrom životného prostredia vo Ficovom kabinete bol národniar Jaroslav Izák, ktorý viedol rezort od vymenovania vlády 4. júla 2006 až do odvolania 18. augusta 2008. Dôvodom pre odvolanie Izáka boli podľa premiéra dotácie z Environmentálneho fondu pridelené súkromným osobám v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickým princípom. Rezort v čase Izákovho ministrovania totiž dotoval z envirofondu modernizácie rodinných domov predstaviteľov vládnych strán. Izáka nahradil vlani v auguste Ján Chrbet, ktorý vydržal v kresle do 6. mája tohto roku. Premiér ho odvolal pre politické zlyhanie, ktorého sa dopustil tým, že od vlády požadoval, aby rozhodla, či zruší spornú zmluvu s americkou firmou Interblue Group o predaji emisných kvót. Dva týždne viedol envirorezort aj minister školstva Ján Mikolaj, kým do funkcie nebol menovaný v poradí tretí minister životného prostredia Viliam Turský. Do kresla bol dosadený 20. mája z pozície tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva SR a zotrval v ňom do 28. augusta. Turského šéfovanie v envirorezorte charakterizuje pokračovanie kauzy okolo predaj voľných emisných kvót, pri ktorej SR pre nevýhodnú zmluvu so súkromnou firmou Interblue Group prišla minimálne o 66 miliónov eur v porovnaní s predajmi okolitých európskych štátov. K tomuto obchodu sa pridalo aj zmedializovanie tendra Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý patrí pod správu rezortu životného prostredia, na odvoz a likvidáciu odpadového popolčeka a škvary. Ten vyhrala firma Esco Krupina. Svoj projekt vyčíslila na viac ako 85 miliónov eur, a oproti najlacnejšej ponuke bol drahší o vyše 27 miliónov eur. Podozrivý tender ako aj nevýhodnú zmluvu medzi Slovenským vodohospodárskym podnikom Žilina a spoločnosťou Xiland na dlhodobý a lacný prenájom pozemku pri vodnom diele Gabčíkovo zrušil po príchode na ministerstvo životného prostredia vicepremiér Čaplovič. Ten tiež začiatkom septembra vypovedal opčnú zmluvu s firmou Interblue Group. V súčasnosti rezort vedie Jozef Medveď, ktorý bol do funkcie menovaný 28. októbra. Jeho doterajšiu prácu charakterizuje zatiaľ neúspešný pokus o vyplatenie doplatku 15 miliónov eur firmou Interblue Group.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM