Webnoviny - Svet

Časovka nádejí pre Američana Phinneyho

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP GEELONG 29. septembra (WEBNOVINY) – Američan Taylor Phinney sa stal v austrálskom Geelongu majstrom sveta v cyklistickej časovke v kategórii mužov do 23 rokov. Talentovaný cyklista pridal do svojej zbierky už piaty dúhový dres svetového šampióna, druhý na ceste. V roku 2007 vyhral časovku v rámci MS juniorov, ďalšie tri tituly má zo šampionátov na dráhe. Phinney absolvoval 31,8 km dlhú trať v Geelongu za 42:50,29 min a bol o 1,9 sekundy rýchlejší ako domáci Austrálčan Luke Durbridge. Tretí skončil Nemec Marcel Kittel, ktorý zaostal za víťazom o 24 sekúnd.

Phinney vyťažil v súboji s Durbridgom aj z lepších podmienok, ktoré mal na trati, keďže štartoval o dve hodiny neskôr. Američan už mal suché cesty a jazdil v príjemnejšom počasí, Austrálčan mal ešte niektoré úseky mokré. Phinney bol na všetkých medzičasoch pomalší ako Durbridge, ale záverečných 9 km rozhodlo. Phinney absolvoval trať priemernou rýchlosťou 44,259 km/h. „Nebolo to jednoduché. Trať bola náročná najmä pre nás, veľkých chlapcov,“ komentoval s úsmevom nový majster sveta Phinney a pokračoval v opise pretekov: „Dostalo sa mi do uší, že môj konkurent Luke Durbridge mal v prvom kole výborný čas a ja som sa radšej rozhodol uchovať si sily pre posledné kolo. Do záveru som dal všetko a vyšlo mi to.“

Mladý Američan sa musí do budúcnosti rozhodnúť, či svoju cyklistickú kariéru upriami na dráhu alebo cestu. „V zime plánujem absolvovať niekoľko dráhových pretekov najmä v stíhačke, ale na dráhe to nie je ono. V súčasnosti mám väčší pôžitok z pretekov jednotlivcov a časovky na ceste,“ povedal Phinney, ktorý len nedávno podpísal svoj prvý profesionálny kontrakt s tímom ProTour BMC, kde budú jeho kolegami okrem iných Austrálčan Cadel Evans a tiež krajan George Hincapie. Práve 37-ročný veterán Hincapie túži po víťazstve na pretekoch Paríž-Roubaix na severe Francúzska, kde cyklistom tradične znepríjemňujú život dlažobné kocky. A Phinney by mu chcel pomôcť splniť si tento sen. „Bude to veľmi vzrušujúce, keď budem môcť jazdiť na Paríž-Roubaix po boku Georgea. Veľmi sa teším na svoj prvý rok v BMC,“ uviedol Phinney, ktorý na Paríž – Roubaix triumfoval v roku 2009 vo verzii do 23 rokov.

Výsledky – MS v cestnej cyklistike v Geelongu:

Časovka: Muži do 23 rokov (31,8 km): 1. Taylor Phinney (USA) 42:50,29 min, 2. Luke Durbridge (Austr.) +1,90 s, 3. Marcel Kittel (Nem.) +24,01, 4. Nélson Oliveira (Portug.) +27,96, 5. Rohan Dennis (Austr.) +46,87, 6. Matteo Mammini (Tal.) +49,88, 7. Tom Dumoulin (Hol.) +1:06,55 min, 8. Jésus Herrada López (Šp.) +1:18,48, 9. Andrej Krasilnikov (Biel.) +1:35,62, 10. Geoffrey Soupe (Fr.) +1:38,21.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM