han Politika

Časť poslancov OĽANO chce o osude Hegerovej vlády hlasovať neskôr: Sulík ich VYSMIAL!

Demokratická platforma OĽANO a ďalší nezaradení poslanci, ako Martin Klus, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská a Ján Mičovský, vyzvali, aby sa hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde preložilo na januárovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

Ilustračný obrázok k článku Časť poslancov OĽANO chce o osude Hegerovej vlády hlasovať neskôr: Sulík ich VYSMIAL!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Argumentujú vytvorením priestoru na rokovanie o tom, ako si opozičná SaS predstavuje rozumnú a riadnu rekonštrukciu vlády Eduarda Hegera (OĽANO), o ktorej v pléne hovoril šéf liberálov Richard Sulík. Platforma s nezaradenými poslancami deklarovala podporu vláde. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) potvrdil, že jeho platforma teraz z klubu OĽANO neodchádza.

Slová Klusa

Klus, ktorý nedávno odišiel z SaS, pripomenul, že aj v diskusii v pléne zazneli podnety a je o čom rokovať v súvislosti s rekonštrukciou vlády. „Sme presvedčení, že na takéto niečo treba viac času a nedá sa to za dva rokovacie dni,“ povedal. Preto vidí zmysel v preložení hlasovania.

„Stojíme tu ako ľudia, ktorí odmietajú predčasné voľby, návrat Hlasu-SD a Smeru-SD, dokonca s ústavnou väčšinou,“ podotkol.

Slová Šeligu

„Stojíme tu poslanci z rôznych politických strán, sme schopní dať bokom stranícke príslušnosti, pretože si uvedomujeme, že stojíme na križovatke, Slovensko dnes stojí na križovatke,“ uviedol podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Ak existuje šanca na dohodu a vyhnutie sa pádu vlády, deklaroval pripravenosť poslancov byť mediátorom a pomôcť rokovaniam.

„Chceme aby sa vláda udržala a podávame pomocnú ruku. Teraz je to na SaS,“ dodal.

Neverí, že liberáli sú všetci presvedčení o potrebe pádu Hegerovej vlády. Šeliga dodal, že ako spravodajca navrhne v pléne iný termín hlasovania. Jana Žitňanská (nezaradená) zároveň vyzvala politických lídrov, aby boli v rokovaniach aktívnejší.

Môže vás zaujímať:

Chaos počas sviatkov?

Anna Mierna (OĽANO) poznamenala, že SaS a Hlas-SD chcú uvrhnúť Slovensko do chaosu počas vianočných sviatkov a ich argumenty na pád vlády sú podľa nej postavené na vode. Róbert Halák za demokratickú platformu OĽANO vyjadril podporu Hegerovej vláde, deklaroval takýto postoj aj pri hlasovaní o vyslovení nedôvery.

Hovorí o priorite pre všetkých demokratov, pretože o budúcnosti vlády môže rozhodnúť každý jeden hlas. Deklaroval i záujem platformy zjednotiť demokratov v parlamente, kotí zvažujú, ako sa pri hlasovaní zachovajú.

Slová Sulíka

Odloženie hlasovania o vyslovení nedôvery vláde v Národnej rade (NR) SR je odložením problému. Strana SaS tak reagovala na výzvu demokratickej platformy OĽANO a nezaradených poslancov. Liberáli poznamenali, že od platformy očakávali skôr výzvu na odchod Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie a na rekonštrukciu vlá­dy.

„Je úsmevné žiadať o odloženie hlasovania o dôvere vlády Eduarda Hegera (OĽANO). Opakovane počúvame o červených čiarach Jána Budaja a Juraja Šeligu, avšak v realite ich viackrát popreli,“ uviedol predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

Možné utorkové (13. 12.) hlasovanie podľa jeho slov ukáže, kto podporuje súčasnú vládu.

Čo sa týka argumentov platformy o priestore na rokovania o predstavách SaS, reagoval Sulík tým, že na rokovanie bol čas od 6. júla. „Avšak doteraz nebol nikto z občiansko-demokratickej platformy schopný pomenovať, čo je najväčší problém tejto vlády. Odmietame preto ďalej traumatizovať spoločnosť,“ uzavrel predseda SaS.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM