Webnoviny - Svet

Celkovým víťazom Vuelty sa stal Juan José Cobo

WEBNOVINY.SK

MADRID 11. septembra (WEBNOVINY) – Pred začiatkom Vuelty Juanovi Josému Cobovi málokto veril, na španielskych cestách sa však od prvej etapy neustále zlepšoval, víťazstvom v pätnástej získal do držania červený dres lídra pretekov a napokon vybojoval pre Španielsko jubilejné 30. víťazstvo na najväčších domácich pretekoch. Pred druhým v cieli v Madride Chrisom Froomom (Sky) mal náskok 13 sekúnd, čo je tretí najmenší rozdiel v histórii 66 ročníkov Vuelty. Tesnejšie vyhral len Éric Caritoux v roku 1984 (6 sekúnd) a José Manuel Fuente o desať rokov skôr (11 sekúnd).

Cobo bol po úvodnej tímovej časovke až na 139. mieste, do desiatky sa dostal 3. miestom v 9. etape. Okrem červeného dresu bol aj držiteľom bieleho dresu pre najlepšieho jazdca v kombinácii súťaží aktivity a vrchárov. Celkovo počas Vuelty sa na pódium do najlepšej trojky dostal štyrikrát a odrazil všetky útoky cyklistov Sky Frooma a Bradleyho Wigginsa, ktorí ho chceli vyzliecť z červeného dresu. „Matematicky som si musel dávať pozor aj v záverečnej etape, keďže môj náskok bol minimálny a bojovalo sa o bonusy z prémií i z cieľa. Aj s pomocou tímových kolegov sa mi to podarilo a ja mám veľkú radosť. Je to najkrajší moment mojej kariéry, vyhral som na najväčšom domácom podujatí“ povedal Cobo.

Pozrite si aj: Na záver Vuelty víťazstvo Petra Sagana

Cyklisti tímu Geox-TMC kontrolovali čelo pretekov a pomáhali svojmu lídrovi najmä počas etáp v Baskicku. „Tieto dni v Baskicku som si veľmi užíval. Bolo to skvelé, že sa preteky vrátili do tohto regiónu. Okolo trate bolo veľa ľudí, čo bolo výborné,“ povedal Cobo. Froome i Wiggins mohli zaútočiť na vedúceho muža pretekov predovšetkým počas sobotňajšej predposlednej etapy, kde bolo náročné najmä stúpanie Urkiola. „Bol som pripravený odpovedať na ich útoky a nástupy. Oni sa namiesto toho snažili získavať sekundy na rýchlostných prémiách. Napokon im to nedošlo. Celý čas som pracoval naplno a išiel v ich závese,“ povedal Cobo. Pred Vueltou mali byť lídrami Geox-TMC Rus Denis Meňšov či skúsený Carlos Sastre, napokon sa situácia vyvinula v prospech Coba.

Tridsaťročný rodák z Torrelavegy v Cantábrii doteraz veľa úspechov v profesionálnom pelotóne nedosiahol. Na svojom konte má prvenstvo v jednej etape na Tour de France 2008, o rok neskôr dosiahol etapový vavrín aj na Vuelte. V roku 2007 sa presadil na pretekoch Okolo Baskicka.

Vizitka víťaza cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa Juana Josého Coba:

Juan José Cobo Acebo (Šp.) Dátum a miesto narodenia: 11. februára 1981 v Torrelavege v Cantábrii Súčasný tím: Geox-TMC Výška: 175 cm Váha: 69 kg Predchádzajúce tímy: Saunier Duval-Prodir (2004–2009), Caisse d´Epargne (2010), Geox-TMC (2011) Najväčšie úspechy: víťaz Vuelta a Espaňa 2011, víťaz dvoch etáp na Vuelte (2009, 2011), víťaz jednej etapy na Tour de France (2008), víťaz Okolo Baskicka 2007, majster Španielska v časovke do 23 rokov 2003. Zaujímavosti: s cyklistikou začínal ako desaťročný. Do profesionálneho pelotónu ho dostalo víťazstvo na majstrovstvách Španielska do 23 rokov v časovke v roku 2003.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM