Webnoviny - Svet

Cena Aurela Stodolu putuje k štyrom vysokoškolákom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Štyri najlepšie práce študentov slovenských vysokých škôl, ktoré súvisia s energetikou, dostali Cenu Aurela Stodolu. Slovenské elektrárne ju po druhý raz udelili pri príležitosti Týždňa vedy a techniky spolu so štipendiami pre päťdesiatku ďalších študentov. V druhom ročníku zabojovalo o cenu sedemnásť autorov diplomových, dizertačných a bakalárskych prác. Komisia zložená zo zástupcov spoločnosti a pedagógov Slovenskej technickej univerzity, Technickej univerzity v Košiciach i Žilinskej univerzity udelila ceny za celkovo 11 617 eur.

Cenu a 3 319 eur za najlepšiu dizertačnú prácu získal Rastislav Šmidovič z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity za svoje dielo Spolupráca elektrizačnej sústavy s paralelne zapojenými trakčnými stanicami. Porota rozhodla tento rok až o dvoch cenách pre najlepšiu diplomovú prácu. Cenu a 3 319 eur si odniesol Juraj Hotový z Fakulty elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave, a to za prácu Charakterizovanie vlastností polykryštalických vrstiev ZnO a prvkov na báze heteropriechodov. Rovnaká suma patrí aj Petrovi Koladovi z tej istej fakulty, ktorý je autorom práce Návrh napájania obojsmernej električkovej trate z centrálnej mestskej oblasti do extravilánu mesta. Najlepšiu bakalársku prácu tento rok z pohľadu poroty napísal Patrik Varga z Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach, za svoje dielo Energetické využitie biomasy a bioplynu získal 1 660 eur.

Ako sa ďalej píše v tlačovej správe elektrární, spoločnosť udelila aj štipendiá študentom prvých ročníkov bakalárskeho alebo inžinierskeho štúdia pre rok 2009/2010. Využiť šancu sa rozhodlo 144 študentov. Komisia dala štipendium vo výške 1 328 eur päťdesiatim študentom, z toho štrnásť štipendií priznala znovužiadateľom – študentom, ktorí poberali štipendium aj v roku 2008/2009 a na základe dobrých študijných výsledkov sa firma rozhodla pokračovať v ich podpore. Až 66 percent tohtoročných žiadateľov o štipendium navštevuje Technickú univerzitu v Košiciach, ďalších 22 percent študuje na STU v Bratislave. Štyri percentá žiadostí prišli z netechnickej Univerzity Komenského, z ďalších vysokých škôl to bolo dokopy menej ako dve percentá.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM