Webnoviny - Svet

Cenu za celoživotné dielo získal John Woo

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Čínsky režisér John Woo dnes na Medzinárodnom filmovom festivale v talianskych Benátkach získal ocenenie Zlatý lev za celoživotné dielo. Šesťdesiatšty­riročný filmový tvorca dostal toto prestížne ocenenie v deň, keď premietali jeho najnovší film Reign of Assassins (2010), ktorý spolu s ním režíroval Su Chao-Pin. Woo túto akčnú snímku taktiež produkoval.

„Keď mi riaditeľ MFF Benátky Marco Müller povedal, že mi udelia ocenenie za celoživotné dielo, najprv som bol v šoku. Moja druhá reakcia bola, že som si myslel, že len žartuje,“ uviedol režisér snímok ako napríklad Mission: Impossible II. (2000), Kód Navajo (2002) alebo Krvavé pobrežie (2008), ktorý v uplynulých rokoch režíroval predovšetkým čínske filmy. „Za šestnásť rokov strávených v Hollywoode som sa naučil množstvo vecí a tak som si povedal, že by som niektoré z týchto skúsenosti mohol preniesť do Ázie. Na druhej strane som zistil, že v našej kultúre máme taktiež množstvo dobrých príbehov, o ktorých ľudia mimo Číny väčšinou nevedia. Práve preto som sa rozhodol natočiť snímky ako Krvavé pobrežie a Reign of Assassins. To však neznamená, že som navždy opustil Hollywood. Stále tam mám niekoľko rozpracovaných projektov a najradšej by som pracoval aj v Číne aj v USA,“ prezradil reportérom v Benátkach Woo.

Šesťdesiaty siedmy ročník najstaršieho filmového festivalu na svete otvoril svoje brány v stredu 1. septembra a skončí sa 11. septembra. O hlavnú cenu podujatia, Zlatého leva, sa uchádza dvadsaťtri snímok. V súťaži sú diela takých tvorcov ako Jerzy Skolimowski, Darren Aronofsky, Sofia Coppola, François Ozon či Julian Schnabel. O cenách v hlavnej súťaži rozhodne porota na čele s Quentinom Tarantinom. Ďalšími porotcami sú mexický scenárista Guillermo Arriaga, litovská herečka Ingeborga Dapkunaite, francúzsky režisér a scenárista Arnaud Desplechin, americký hudobník a skladateľ Danny Elfman a talianski režiséri a scenáristi Luca Guadagnino a Gabriele Salvatores. Na záverečnom ceremoniáli odovzdajú ocenenia pre dlhometrážne súťažné snímky – Zlatého leva pre najlepší film, Strieborného leva za réžiu, Špeciálnu cenu poroty, Coppa Volpi pre najlepšieho herca a herečku, Premio Marcello Mastroianni pre najlepšieho mladého nového herca alebo herečku a dve ceny Osella za technologický prínos a najlepší scenár. O cene pre najlepší debutový film rozhodne porota v zložení Fatih Akin, Stanley Kwan, Samuel Maoz, Jasmine Trinca a Nina Lath Gupta.

SITA/Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM