Webnoviny - Svet

Ceny benzínu a nafty v EÚ sa takmer nezmenili

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – V Európskej únii (EÚ) sa priemerné ceny pohonných látok za posledný týždeň takmer nezmenili. A to aj napriek tomu, že benzíny zdraželi v siedmich štátoch únie a v 13 zlacneli. Nafta zdražela v ôsmich krajinách, v deviatich zlacnela. Ako ďalej agentúru SITA informoval internetový portál natankuj.sk,

Od začiatku roka zdraželi benzíny v únii v priemere o 13,6 centu za liter. V každom z členských štátov sú ceny tohto paliva v porovnaní 1. januárom vyššie. Najviac išli benzíny hore v Grécku, o 44,8 centu za liter. Najmenší rast cien benzínov zaznamenala únia v Maďarsku. Od začiatku roka tam ceny stúpli o 7,2 centu za liter. Slovensko je z tohto pohľadu na 9. mieste, podobne ako pred týždňom. Ceny u nás narástli od 1. januára o 10,4 centu za liter.

Aktuálna priemerná cena nafty v únii má vyššiu hodnotu ako začiatkom roka 2010, a to o 12,7 centu za liter. Slovensko je naďalej jediným štátom, ktorý má nižšie ceny nafty v porovnaní s 1. januárom aktuálneho roka. Podľa únie o 1,1 centu za liter. Nafta od začiatku roka najviac zdražela v Grécku, o 31,2 centu za liter. Najmenej sa ceny nafty zvýšili na Malte, o 7 centov za liter.

Slovensko sa v rebríčkoch najnižších cien pohonných látok v únii udržalo na pozíciách z minulého týždňa. Benzíny nás držia na 15. mieste, nafta na 11. Benzíny u nás sú v porovnaní s krajinami Visegrádskej štvorky a Rakúska najdrahšie. Naftu má z okolitých štátov únie lacnejšiu iba Poľsko. V rebríčku cien benzínov bez daní sme sa posunuli o jednu priečku vyššie, na 15. pozíciu. V rebríčku cien nafty bez daní sme zase o jedno miesto klesli, na 17.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o deväť centov za liter. Priemerná cena nafty v únii je vyššia oproti nám o sedem centov za liter. Ceny benzínov bez daní sú na Slovensku aktuálne o pol centu za liter vyššie ako je priemer únie. Ceny nafty bez daní sú v našej krajine na tej istej úrovni ako priemer únie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM