Webnoviny - Svet

Ceny v priemysle v auguste medziročne vyššie o 2 %

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/Jano Šperka BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Rast cien v slovenskom priemysle pokračoval v júlovom tempe aj v auguste. Ceny priemyselných výrobcov sa totiž v ôsmom mesiaci rovnako ako v júli zvýšili o 2 %. Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko však zostávajú naďalej medziročne nižšie, aj keď ich prepad sa zmiernil z júlových 0,7 % na augustových 0,4 %. Exportné ceny priemyselných výrobcov pritom zmiernili svoj medziročný rast oproti júlu o 0,4 percentu­álneho bodu na 4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Medziročný pokles celkových priemyselných cien pre tuzemsko vyplýval zo zníženia cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 3,4 %. Ceny ťažby a dobývania sa zvýšili o 12,8 %, dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 6,8 % a priemyselnej výroby o 1,4 %. Exportné ceny v priemysle v auguste medziročne rástli v dôsledku zvýšenia ceny ťažby a dobývania o 6,9 %, priemyselnej výroby o 4 % a dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 2,6 %.

V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa znížili ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko o 3,7 % vplyvom nižších cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,8 %, ťažby a dobývania o 2,3 % a priemyselnej výroby o 0,6 %. Ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb vzrástli o 6,1 %. Ceny priemyselných výrobcov pre export v priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástli o 1,8 % vplyvom vyšších cien ťažby a dobývania o 11,8 % a priemyselnej výroby o 2,1 %. Ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu klesli o 10,1 %.

V medzimesačnom porovnaní v auguste oproti júlu ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko vzrástli v auguste oproti júlu o 0,2 %. Zvýšili sa ceny ťažby a dobývania o 1,8 % a priemyselnej výroby o 0,3 %. Nezmenili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu. Ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb klesli o 0,1 %. Ceny priemyselných výrobcov pre export klesli v auguste oproti júlu o 0,1 % v dôsledku nižších cien ťažby a dobývania o 0,5 % a priemyselnej výroby o 0,1 %. Zvýšili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 1,8 %.

V auguste vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne o 20,2 %. Ceny rastlinných výrobkov sa zvýšili o 27 % a živočíšnych výrobkov o 7,5 %. Od začiatku roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 3,4 %. Ceny rastlinných výrobkov sa zvýšili o 11,2 % a ceny živočíšnych výrobkov klesli o 1,2 %.

Ceny stavebných prác v auguste oproti júlu vzrástli o 0,2 %. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2009 sa zvýšili v auguste o 0,5 % a v priemere od začiatku roka o 0,9 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve sa v auguste oproti júlu zvýšili o 0,4 % a v porovnaní s augustom 2009 boli nižšie o 1,3 %. V priemere od začiatku roka klesli medziročne o 5 %.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM