Webnoviny - Svet

Česi a Slováci chcú spolupracovať v rámci vzdušnej ochrany

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Šéfovia armád Slovenska a Českej republiky prichádzajú s návrhom nového spôsobu, ako ochraňovať vzdušný priestor oboch krajín.

V minulosti sa pri zvažovanom projekte spoločného neba skôr uvažovalo, že obe letectvá budú mať spoločnú pohotovosť a budú môcť zalietavať nad územie druhého štátu.

Teraz náčelníci generálnych štábov Peter Vojtek a Petr Pavel zvažujú, že pri tejto úlohe by sa mali vzdušné sily oboch krajín striedať.

V pondelok o tom rokovali v Bratislave, ale plány by museli definitívne spečatiť politici. „My skúmame možnosť, či by sme mohli brániť územie bývalého Československa – jedno časové obdobie Česká republika a druhé časové obdobie Slovenská republika. Hľadáme priestor v zákonoch a samozrejme v normách NATO,“ vysvetlil Vojtek.

Česi už majú skúsenosť s hliadkovaním nad cudzím územím, tzv. air-policing robili na Balte a v Slovinsku.

„Nám sa táto myšlienka javí ako veľmi zaujímavá, pretože jednej aj druhej strane umožní okrem plnenia týchto úloh venovať sa v tom medziobdobí plnohodnotne výcviku. Využiť priestor a prostriedky, ktoré máme, s omnoho väčšou účinnosťou a s nižšími nákladmi,“ dodal Pavel.

Chcú si vymieňať aj nadbytočné zásoby

Okrem tohto projektu si chcú armády Slovenska a Českej republiky vzájomne ponúknuť nadbytočné zásoby zo svojich vojenských skladov, pravdepodobne si vymenia letecké motory, možno aj iné súčiastky.

„Napríklad už dnes riešime motory, ktoré potrebujeme pre naše AN-26. Česká republika ich má v zásobách. My zas máme iné motory – napríklad L-410,“ uviedol náčelník GŠ OS SR Vojtek.

Výmenou nadbytočných zásob by zas mohla ČR získať aj strely pre systém S-10. Ten je u nás už vyradený, ale funkčné strely máme stále na sklade.

„U nás je v súčasnosti rozbehnutý proces optimalizácie skladových zásob, predovšetkým náhradných dielov,“ uviedol český šéf armády Pavel s tým, že v minulosti sa neraz nakúpilo viacero motorov či prevodoviek, ktoré neboli ani potrebné.

„Sú to v podstate úplne nové motory a prevodovky, využiteľné v súčasnej technike,“ dodal. Pripúšťa možnosť „výmenného obchodu“ so slovenskou stranou na báze obojstrannej výhodnosti.

Posunú si aj dôstojníkov

Okrem techniky si armády plánujú vymieňať aj štábnych dôstojníkov, aby získali čo najviac medzinárodných skúseností.

Náčelníci rokovali o možnostiach spoločných nákupov techniky. „Vidíme priestor pre spoločné akvizície v tom najbližšom období pri nákupe rádiolokačnej techniky – predovšetkým rádiolokátorov pre ochranu vzdušného priestoru,“ uviedol Pavel.

Spoločná vojenská jednotka v zahraničnej misii sa aktuálne nepripravuje. Českí špecialisti v súčasnosti učia afganských kolegov opravovať vrtuľníky.

Pavel pripustil, že ak by záujem tamojšej vlády pokračoval, pozvali by k spolupráci partnerské krajiny, ktoré používajú rovnaké typy techniky, teda aj Slovensko.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM