Zo zahraničia

Česi PANIKÁRIA! Boja sa drahej elektriny a výpadkov plynu, VYKÚPILI sporáky na tuhé palivo

V dôsledku vojny na Ukrajine sa české domácnosti pripravujú na krízový scenár.

Ilustračný obrázok k článku Česi PANIKÁRIA! Boja sa drahej elektriny a výpadkov plynu, VYKÚPILI sporáky na tuhé palivo
Zdroj: pixabay.com

Odráža sa to na dopyte po sporákoch na tuhé palivo, pričom záujemcov neodrádza ani výrazný rast cien. Informuje o tom server e15.cz.

Dopyt po sporákoch

„Chcú variť, piecť a kúriť, majú však obavy z rastúcich cien elektriny a možných výpadkov plynu. Preto extrémne vzrástol záujem o sporáky na tuhé palivo,“ povedal Libor Eisenhammer, vlastník predajne kachlí a krbových vložiek v Touchoviciach pri meste Louny. Zatiaľ čo v minulosti sa na sporák čakalo tri týždne, teraz záujemcovia čakajú sedem až 10 mesiacov.

„Rast dopytu v dôsledku obáv z cien plynu a elektriny je citeľný. V súčasnosti máme 2600 objednávok a nestíhame vyrábať, pretože výrobu nám komplikujú výpadky dodávok materiálov,“ popísal Pavel Bortl, obchodný manažér firmy KVS Moravia, ktorá kachle vyrába. Rovnaká situácia je podľa neho aj v prípade ostatných výrobcov kachlí a sporákov.

Ako dodal e15.cz, záujemcov o kúpu sporáka neodrádza ani výrazný rast cien. Tie sa za posledných päť rokov zvýšili napríklad pri najžiadanejšom modeli z 33-tisíc na súčasných 52-tisíc Kč (2124,27 eura).

Ku slovu sa v domácnostiach dostávajú aj už skôr namontované kachle a krby, v ktorých ľudia kúria stále častejšie. Tomu nahráva pomerne priaznivá cena palivového dreva z ihličnatých stromov. Z údajov Českého štatistického úradu vyplýva, že vlani stál kubický meter 503 Kč, zatiaľ čo v roku 2018 sa cena držala na 742 Kč.

Kachle na drevo

Kachle na drevo či drevené brikety, ktoré v minulých rokoch slúžili v rodinných domoch ako dizajnový prvok interiéru, sa v poslednom období vracajú k pôvodnému účelu, teda pravidelnému kúreniu. Príklon ku kúreniu drevom bol podľa oslovených odborníkov evidentný už v tohtoročnej vykurovacej sezóne. Väčšie zmeny v preferenciách môžu nastať potom, čo ľudia dostanú vyúčtovanie za minulý rok.

„Už niekoľko rokov rastie záujem o vykurovanie drevnou biomasou, konkrétne kusovým drevom, prípadne drevnými lisovanými briketami. Najmä v posledných šiestich mesiacoch sme zaznamenali strmý rast. Dá sa to pozorovať aj na rastúcom záujme o prácu kachliarov. Zohnať v dohľadnom termíne remeselníka v tejto oblasti je takmer nemožné,“ povedal prezident Cechu kachliarov Libor Soukup.

Podobne sa vyjadril aj Petr Banasinski, konateľ spoločnosti Hoxter, ktorá vyrába krbové a kachľové vložky.

„Záujem o vykurovanie drevom jednoznačne rastie, ľudia toto palivo vnímajú ako stabilné, ekologické a cenovo prijateľnejšie než elektrinu či plyn,“ povedal.

Najmä plyn ako energetický zdroj začali mnohí Česi spájať s neistotou. „Úsilie o zabezpečenie si alternatívneho vykurovania ešte urýchlil vývoj posledných týždňov a debata spojená s možnými obmedzeniami dodávok ruského plynu,“ dodal Banasinski.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM