Webnoviny - Svet

Českí daviscupoví hráči sa sťažujú na dvorec, ktorý postavili Slováci

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Rovnako ako na júlové štvrťfinále proti Američanom (3:2) postavila pre Chorvátsky tenisový zväz (HTS) antukový dvorec v hale Dvorana Žatika v Poreči na semifinále Davisovho pohára s Čechmi (18. – 20. septembra) slovenská spoločnosť Sporter.

„Dostal som dnes správu od šéfky zväzu Mariny Mihalovičovej. Písala mi, že kurt je veľmi, veľmi dobrý,“ prekvapene zareagoval konateľ Sporteru Martin Černák na ponosy hostí zo začiatku tohto týždňa a dodal: „Dvorec sme pripravovali od pondelka do soboty, teraz majú službu zaškolení miestni pracovníci. Zajtra (vo štvrtok – pozn.) osobne cestujem do dejiska dohliadať na udržiavanie kurtu počas zápasu. Pripravili sme ho presne podľa požiadaviek domácich. Chceli ho tentoraz trošku tvrdší než na Američanov. Vtedy si želali pomalý.“

„S dvorcami u nás sa to príliš nedá porovnávať. Dajme im však šancu. Bol to len prvý tréning a do piatku sa to azda zlepší,“ povedal pre Rádiožurnál Tomáš Berdych. „Je položený na parketách, takže riadne duní. Zdá sa mi, že v hale je málo svetla, ide skôr zboku. Máme týždeň na to, aby sme si zvykli,“ referoval Radek Štěpánek prostredníctvom komunitného portálu Facebook. „Kurt je mäkký a zatiaľ sa trhá,“ doplnil svoj poznatok náhradník Jan Hájek. „Hala je pekná a zázemie výborné, ale v kurte sú diery,“ vyhlásil kapitán tímu ČR Jaroslav Navrátil.

Černák už koncom júla pre SITA priblížil detaily: „Navrhli sme využitie inej technológie. Nerobili sme tradičný základ, ale kládli antuku priamo na izolujúci koberec s výraznými vrúbkami z hornej strany a spojmi medzi jednotlivými časťami. Bolo to menej prácne a určite nie drahšie. Dozvedel som sa o aplikovaní tejto metódy v Macedónsku a osobne som sa s ňou oboznámil v Slovinsku v Portoroži i Koperi. Viem o jednom stálom dvorci tohto typu v New Jersey. Napriek veľkej zodpovednosti sme si na to trúfli, hoci s vodou treba narábať opatrnejšie. ´Fúrikovanie´ pred štvrťfinále však bolo obrovsky náročné.“

Najväčším úskalím je fakt, že v hale otvorenej vlani v novembri a sprevádzkovanej v januári počas MS v hádzanej sú napevno položené parkety. „Palubovku musíme chrániť pred mechanickým poškodením a zároveň ju izolovať od vlahy. Navyše, výrobca parkiet uvádza maximálne povolené zaťaženie 400 kg na meter štvorcový, takže antuku sme pred štvrťfinále navážali ručne a mohli sme používať iba maličký motorový valec bez vibrácií, čiže s menšou účinnosťou,“ vysvetlil Černák.

Ako je známe, práve Chorváti vo finále „šalátovej misy“ 2005 premohli v Bratislave Slovákov. V prípade terajšieho postupu do decembrového súboja o trofej by proti Španielom, čo je pravdepodobnejšia verzia než tá s Izraelčanmi, opäť mali výhodu domáceho prostredia.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM