Aktualizované Správy Zo zahraničia

Česko od nás BOČÍ a mení vzťah k Slovensku: Dôvodom je Fico a jeho OTOČKA k Rusku

Česko v reakcii na zahraničnú politiku SR odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie.

Ilustračný obrázok k článku Česko od nás BOČÍ a mení vzťah k Slovensku: Dôvodom je Fico a jeho OTOČKA k Rusku
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Spoločné zasadnutie vlád, ktoré sa malo uskutočniť na prelome apríla a mája v ČR, nebude. Jedným z dôvodov je aj schôdzka slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Po rokovaní vlády to v stredu oznámil český premiér Petr Fiala, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Fico to berie na vedomie

Aktualizované 22:00 Rozhodnutie českej vlády neovplyvní podľa premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) suverénnu slovenskú zahraničnú politiku. Slovenská vláda berie podľa Fica na vedomie, že hlboké česko-slovenské vzťahy sa rozhodla česká vláda ohroziť. Ako však podotkol, česká vláda je na Slovensku vítaná.

„Slovenská vláda nebude nikdy vystavovať hlboké slovensko-české vzťahy žiadnemu ohrozeniu. Berieme na vedomie, že česká vládna garnitúra sa ich rozhodla ohroziť len preto, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, kým slovenská vláda otvorene hovorí o mieri,“ skonštatoval Fico.

Stretnutie zrušili

„Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v budúcich týždňoch či mesiacoch medzivládne konzultácie s vládou slovenskej republiky tak, ako sme o nich uvažovali a ako sme sa na nich dohodli. Sme presvedčení, že v tejto chvíli nie je potrebné uskutočniť spoločné zasadnutie oboch vlád,“ oznámil Fiala s tým, že o rozhodnutí odložiť rokovanie informovali aj slovenskú stranu.

Český premiér podotkol, že vláda v Prahe si je vedomá úzkych väzieb medzi slovenskou a českou spoločnosťou a rozsiahlej spolupráce medzi krajinami a chce v tom pokračovať.

„Spolupráca musí byť založená na konkrétnych projektoch, máme záujem ich rozvíjať,“ spresnil.

„Ale nie je možné zastierať, že existujú výrazné rozdiely v názoroch na niektoré kľúčové zahraničnopolitické témy,“ pokračoval Fiala a za problematické označil stretnutie Blanára s Lavrovom.

Napriek tomu, že Slovensko je členom EÚ a NATO a ČR ho vníma ako svoju najbližšiu krajinu, rozdiely vlád v pohľade na príčiny ruskej agresie na Ukrajine sú podľa Fialu zásadné.

„A v takej situácii, ktorá teraz je, navyše v čase, keď sa na Slovensku pripravujú prezidentské voľby, bude prezidentská kampaň, nie je namieste robiť taký v podstate mimoriadny nadštandardný krok, ako je spoločné rokovanie vlád,“ vysvetlil rozhodnutie jeho kabinetu.

Spolupráca nekončí, ale…

Dodal, že spolupráca medzi krajinami nekončí. „Nič nerušíme, ministri sa budú stretávať na svojich pracovných stretnutiach. Ale je potrebné týmto spôsobom zareagovať a medzivládne rokovanie odsunúť,“ doplnil predseda českej vlády.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský uviedol, že ČR si želá dobré vzťahy nielen medzi Čechmi a Slovákmi navzájom, ale aj na politickej úrovni.

„Avšak tie rozdiely v pohľadoch na zásadné zahraničnopolitické témy medzi nami a kolegami na Slovensku nás jednoducho nemôžu nechať úplne chladnými,“ povedal s tým, že priatelia k sebe majú byť úprimní a majú si vedieť povedať aj nepríjemné veci.

„A ak sa Slovensko snaží o diplomaciu na obidve strany, skúsenosť je taká, že väčšinou zostanete na jednej strane,“ dodal Lipavský.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM