Hokej

Česko - slovenské olympijské štvrťfinále: Do brány sa postaví Lipták Ján Laco!

V bránke s Jánom Lacom a bez rošád v zostave nastúpia slovenskí hokejisti na kvalifikačný zápas olympijského štvrťfinále. Pred utorňajším derby proti Česku na štandardný tréning vykorčuľovali dobrovoľne len niektorí hráči, ostatní sa pripravovali v kabínach a posilňovniach.

Ilustračný obrázok k článku Česko - slovenské olympijské štvrťfinále: Do brány sa postaví Lipták Ján Laco!
Foto: Slávka Kellová

Na ľade sa naozaj už nič objavné nedá vymyslieť, mužstvo odohralo cez víkend dva zápasy, tretí ho čaká na ďalší deň a ak by postúpilo, bolo by to štyri duely v piatich dňoch. Dôležitejšia je taktická príprava a vzhľadom na súpera aj tá mentálna. Pre trénera Vladimíra Vůjteka ako pre občana krajiny, má toto stretnutie tímov z bývalej spoločnej hokejovej školy naozaj špeciálny nádych.

„Pre fanúšikov to bude veľmi atraktívny zápas. Pre mňa tiež, čo si budeme hovoriť… Som Čech a vždy sú to špecifické zápasy. A keď Česi vypadnú, určite nebudem smútiť. Posledný veľký zápas sme vyhrali my a uvidíme, ako to dopadne po dvoch rokoch,“ uviedol Vůjtek.

Senzačný postup do finále

Vtedy v Helsinkách to dopadlo skvele, Slováci vyhrali 3:1 a postúpili senzačne do finále. Ako tvrdí tréner, súboj vyhrali hráči na ľade, ale pomohla k tomu dokonalá predzápasová analýza súpera. „Podarilo sa nám tam pár vecí. Napríklad, keď sme počas presilovky vystihli prihrávku Plekanca, ktorú sme mali na videu a mali sme ju nacvičenú. Mišo Handzuš presne vedel, že tam tá prihrávka pôjde, vletel do nej a Miro Šatan potom rozhodol,“ zaspomínal Vůjtek a významne dodal: „Ten zápas si budem do smrti pamätať, získali sme striebro. Dovtedy sme boli iba niekde na ‚zemiakovej‘ pozícii a vďaka tomuto víťazstvu sme sa dostali do finále. A to pre mužstvo ako Slovensko nebýva každý rok. Je to zážitok na celý život.“

Vůjtek aj v olympijskom Soči prízvukoval dôležitosť prípravy a analýz, no s dôrazom na vlastný tím: „Teraz musíme pripraviť najmä seba, na kolektívnu hru a na systém, ktorý chceme hrať. Čo budú hrať Česi, to je už ich problém. My sa musíme zamerať na seba a na svoju taktiku. Kto bude hrať dôslednejšie svoj systém, ten vyhrá.“

Foto: ilustračné, tasr

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM