Správy Zo Slovenska

Česko-slovenskí dôchodcovia namietajú: Prečo sa nám znížil dôchodok?

Na Sociálnu poisťovňu sa v apríli tohto roka obrátilo viacero dôchodcov s otázkami a námietkami týkajúcimi sa výšky ich dôchodku.

Ilustračný obrázok k článku Česko-slovenskí dôchodcovia namietajú: Prečo sa nám znížil dôchodok?
Zdroj: Dnes24.sk

Išlo o poberateľov vyrovnávacieho príplatku, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) v marci a apríli 2020 zaslala rozhodnutia o jeho znížení. SP uviedla, že k jeho zníženiu došlo po prepočte kurzu, nakoľko česká koruna oslabila voči euru.

SP informovala, že dôchodcovia namietajú, že v apríli sa ich celkový dôchodkový príjem znížil a poisťovňu preto žiadajú o nápravu s tým, že ide o omyl.

Čo znížilo dôchodok?

„Nie je to tak. Týmto dôchodcom je okrem vyrovnávacieho príplatku a dôchodku zo Slovenskej republiky vyplácaný aj dôchodok z Českej republiky,“ vysvetlil hovorca SP Peter Višváder.

Od aprílového výplatného termínu SP vypláca vyrovnávací príplatok v novej, nižšej sume.

„K zníženiu vyrovnávacieho príplatku došlo po jeho prepočte, ktorý je SP zo zákona povinná každoročného vykonať. Na tento účel musela zohľadniť sumu dôchodku vyplácanú z Českej republiky k 31. januáru 2020 po jej prepočítaní na eurá výmenným kurzom platným k 1. januáru 2020,“ doplnil Višváder.

Oslabená koruna

Zníženie sumy vyplácaného vyrovnávacieho príplatku je však iba jedným z dôvodov, pre ktoré sa celkový dôchodkový príjem znížil. „Vo výraznej miere bolo zníženie spôsobené oslabením českej koruny voči euru, keď reálna hodnota dôchodku vyplácaného z Českej republiky po prepočte aktuálnym výmenným kurzom je nižšia. Tento kurz Sociálna poisťovňa ani Česká správa sociálneho zabezpečenia nemôžu ovplyvniť,“ hovorí Višváder.

SP podľa jeho slov žiadne ustanovenie právnych predpisov neumožňuje vyplácať dôchodok v inej než priznanej sume tak, aby boli odstránené prípadné rozdiely vzniknuté v dôsledku zmeny výmenného kurzu. „Takúto možnosť nemá ani Česká správa sociálneho zabezpečenia,“ doplnil Višváder.

V súvislosti s výplatou dôchodkov tiež poisťovňa informuje, že počas veľkonočných sviatkov dochádza k zmene výplatných termínov. Týka sa to tých, ktorí dostávajú dôchodok v hotovosti prostredníctvom pošty v 10. a 12. deň v kalendárnom mesiaci.

„Tým dôchodcom, ktorí poberajú dôchodok 10. dňa v kalendárnom mesiaci, bude dôchodok vyplatený o deň skôr, už vo štvrtok 9. apríla 2020. Dôchodcovia s výplatným termínom v 12. deň v kalendárnom mesiaci dostanú dôchodok vyplatený v utorok 14. apríla 2020,“ priblížil Višváder.

Počas veľkonočných sviatkov sa nemení termín výplaty úrazových rent a pozostalostných úrazových rent. Ak výplatný termín týchto dávok pripadá na deň pracovného pokoja, SP štandardne realizuje výplatu v najbližší pracovný deň vopred.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM