Webnoviny - Svet

Český súd sa vyznamenal, do väzenia poslal nevinného Slováka

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Pražskí policajti zadržali za lúpežné prepadnutie Slováka, súd ho následne odsúdil na dva roky väzenia. Muž sa však po celý čas vydával za iného, čo nezistili policajti ani sudcovia, a tak za jeho skutok odsúdili nevinného.

O bezprecedentnom prípade informovala v dnešných Televíznych novinách Televízia Markíza, ktorá pražskému súdu predložila dôkazy o nevine odsúdeného. Všetko sa začalo listom, ktorý dostal Mikuláš Janko z českého súdu.

V ňom sa píše, že jeho manželka môže požiadať o výživné, kým bude muž vo väzení. Následne súd poslal Jankovi oznámenie, že musí zaplatiť viac ako 44-tisíc českých korún (1800 eur) ako pokutu, peňažný trest, náklady na advokáta a súdne trovy.

Ukradnutá identita

Mikuláš Janko pritom v Česku nikdy nebol. Redaktor TV Markíza navštívil v Prahe advokáta muža, ktorý stál v Prahe pred súdom. Predložil mu fotografiu, kde je Mikuláš Janko zvečnený so svojím občianskym preukazom. Tá sa nezhodovala s fotografiou skutočného páchateľa zo súdneho spisu.

Páchateľ chcel zrejme vystupovať pod cudzou identitou pre prípad, že by ho stíhali na slobode. Mohol by sa tak úplne vyhnúť trestu. To sa však zlodejovi nepodarilo, keďže hneď z väzby ho prepravili do väzenia, kde si trest odsedel.

Nevinnému Mikulášovi Jankovi však zostal záznam v registri trestov, zákaz vstupu do Českej republiky do júna 2013 ako aj povinnosť zaplatiť trovy a advokáta vo výške 44-tisíc českých korún.

Skutočný Mikuláš Janko sa nevzdáva

Mikuláš Janko českému súdu Praha 8 písomne oznámil, že sa ničoho nedopustil a dokonca mu poslal aj svoju fotografiu, no ten jeho námietky neakceptoval. Páchateľ na fotografii v súdnom spise má pritom výrazné tetovanie na krku aj ľavej ruke.

Po tom, čo pražská polícia dostala informáciu od TV Markíza, prípad opätovne otvorila.

Pravdepodobne obnovia aj súdne konanie. Voči páchateľovi už začali trestné stíhanie pre poškodzovanie cudzích práv, za čo sa môže opäť dostať do väzenia.

Otázkou je, či sa ho policajtom podarí vypátrať, keďže doteraz nevedia, ako sa muž, ktorého zadržali a odsúdili, vlastne volá. Inšpekcia českého ministerstva vnútra už prešetruje postup policajtov, ktorým sa pravú identitu páchateľa nepodarilo odhaliť.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM