Správy

Cestovanie s vozíkom alebo barlami: Posvietia si na bezbariérovosť vlakov a staníc

Verejná ochrankyňa práv (VOP) Mária Patakyová a jej úrad spúšťa prieskum, ktorého cieľom je zistiť stav bezbariérového prístupu vo vlakoch a na železničných staniciach.

Ilustračný obrázok k článku Cestovanie s vozíkom alebo barlami: Posvietia si na bezbariérovosť vlakov a staníc
Zdroj: TASR

Zameria sa na to, akým obmedzeniam sú vystavení ľudia so zníženou mobilitou a zmyslovým postihnutím.

„Množstvo prekážok okolo nás spôsobuje každodenné vyraďovanie ľudí so zdravotným znevýhodnením z aktívneho života. Keďže sme signatármi Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, Slovensko má povinnosť vykonávať všetky opatrenia, aby sa takáto forma diskriminácie odstránila,“ uviedla v tejto súvislosti Patakyová.

Prieskum spúšťa aj ako reakciu na kritickú situáciu na železničnej stanici v Košiciach, kde jediný bezbariérový prístup na vybrané nástupištia vedie po ceste určenej na príjem a výdaj balíkov.

Verejnosť môže kanceláriu VOP informovať o svojich skúsenostiach s cestovaním vlakom a podeliť sa o svoje postrehy spolu s fotodokumentáciou prostredníctvom zaslania e-mailu na adresu bariery@vop.gov.sk. Výzva je otvorená do 10. januára 2020.

Na základe poskytnutých odpovedí v prieskume plánuje ombudsmanka osloviť Ministerstvo dopravy a výstavby SR, dopravcov a aj Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie