Webnoviny - Svet

Cez Moravu povedú dva nové mosty

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Cez rieku Morava povedú dva mosty, jeden bude cestný a druhý pre chodcov a cyklistov. Mosty budú spájať Bratislavský kraj s Dolným Rakúskom, majú pritom prispieť k rozvoju regiónu, turizmu a kultúrnej spolupráci. Na dnešnom zasadaní zastupiteľstva to odsúhlasili poslanci Bratislavského kraja. Ide o prvý konkrétny zámer, na ktorom budú spolupracovať Bratislavský región s Dolným Rakúskom. Náklady na výstavbu cestného mosta sú približne 12 miliónov eur, na most pre chodcov a cyklistov by malo ísť okolo šesť miliónov eur. Na výstavbu sa použijú aj finančné prostriedky z Európskej únie.

Cestný most bude spájať rakúsku obec Angern so slovenskou obcou Záhorská Ves, mal by slúžiť ako náhrada existujúcej kompy. Zodpovednosť za plánovanie stavby, verejnú súťaž a výstavbu nového mosta prevzal Bratislavský kraj, slovenská strana je teda hlavným koordinátorom a Úrad krajinskej vlády Dolného Rakúska preberá úlohu projektového partnera. S výstavbou mostu sa plánuje začať v roku 2011, ukončený by mal byť do konca roku 2012. Kraj by mal prispieť na uskutočnenie stavby sumou približne jeden milión eur.

Most pre chodcov a cyklistov bude spájať rakúsky Schlosshof (obec Engelhartstetten) a bratislavskú mestskú časť Devínska Nová Ves. Za plánovanie, verejnú súťaž aj výstavbu nového oceľového mosta bude zodpovedné Dolné Rakúsko, Devínska Nová Ves preberá úlohu projektového partnera, kraj a hlavné mesto sú strategickými partnermi. Na rozpočet kraja nebude mať výstavba mosta dopad. Stavebné práce by sa mali začať v marci budúceho roku, ukončené by mali byť v marci 2011.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM