Správy Rôzne

Cez Slovensko prechádza studený front: Prináša dážď i ochladenie

Cez Slovensko momentálne prechádza studený front, ktorý so sebou prináša veľkú oblačnosť s dažďom. Po jeho prechode sa mení aj vietor, fúka severozápadný, najmä na juhozápade s nárazmi ojedinele aj cez 60 kilometrov za hodinu.

Ilustračný obrázok k článku Cez Slovensko prechádza studený front: Prináša dážď i ochladenie
Zdroj: TASR

Od severozápadu rýchlo prejde cez strednú Európu ďalej na juh až juhovýchod studený front, za ktorým k nám prenikne chladný morský vzduch. Prinesie ochladenie o zhruba päť stupňov Celzia, veľa oblačnosti aj zrážok, ktoré budú na horách snehové (od výšky asi 1300 metrov nad morom),“ píše vo svojej analýze meteorológ Miroslav Šinger.

V noci na sobotu (28.10.) prejde podľa neho cez Slovensko od severozápadu oklúzny front, ktorý taktiež prinesie oblačnosť aj zrážky, najmä na severe územia a prenikne ešte o niečo chladnejší vzduch. Najvýraznejší zo všetkých frontov v tomto období bude studený front, ktorý prejde cez strednú Európu ďalej na juh v nedeľu (29.10.) „Studený front prejde cez naše územie veľmi rýchlo a bude aj silno veterno. Priemerná rýchlosť dosiahne silu prudkého až búrlivého vetra, nárazy vetra budú najmä po prechode frontu väčšinou dosahovať 60 až 90 kilometrov za hodinu, ojedinele aj viac, pričom na hrebeňoch Tatier očakávame silnú až mohutnú víchricu,“ spresnil meteorológ.

Súčasne sa na Slovensko dostane aj veľmi studená morská arktická vzduchová hmota. V takto studenom vzduchu sa aj výrazne zníži hranica sneženia, ktorá bude postupne klesať v priebehu nedele a večer sa už zrážky vo forme snehu môžu vyskytnúť na severe aj v nižších polohách, pričom v pondelok (30.10.) nie je podľa meteorológa vylúčený výskyt snehových prehánok aj v nížinách. „V severozápadnom až severnom prúdení bude najviac zrážok práve na návetriach hôr na severe, kde bude prechodne aj trvalo snežiť a vytvorí sa tak snehová pokrývka, ktorá vo vyšších polohách zhruba nad 1000 metrov môže dosiahnuť niekoľko desiatok centimetrov, najmä v tatranskej oblasti,“ uviedol Šinger.

Klesnú aj hodnoty teploty vzduchu. Denné maximá budú začiatkom budúceho týždňa v rozmedzí väčšinou päť až desať stupňov Celzia, na severe nula až päť stupňov Celzia. Podľa predpovede by mala byť najchladnejšia noc na utorok (31.10.), keď by malo mrznúť na väčšine územia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM