Webnoviny - Svet

Cez víkend je púť starých rodičov v Led. Rovniach

WEBNOVINY.SK

Biskup Tomáš Gális Foto: SITA/Peter Zimen BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Cez víkend sa bude konať v Lednických Rovniach púť starých rodičov k sv. Joachimovi a Anne, rodičom Panny Márie. Púť sa začína v sobotu o 18:00, prvá svätá omša pre deti a rodiny je naplánovaná na 19:00. Od 21:00 do polnoci bude mládežnícky program, v ktorom vystúpia spevácke mládežnícke zbory. O polnoci bude mládežnícka svätá omša. V nedeľu ráno o 9:30 sa budú veriaci modliť ruženec a litánie k sv. Anne. Púť vyvrcholí o 10:30 slávnostnou sv. omšou, ktorej hlavným celebrantom a slávnostným kazateľom bude žilinský diecézny biskup Tomáš Galis.

Podľa tradície sa rodičia Panny Márie nazývali Joachim a Anna. Sväté písmo nikde neuvádza ich mená. Prvá zmienka o nich sa podľa internetovej stránky www.knazi.sk nachádza v apokryfnom Protoevanjeliu sv. Jakuba z 2. storočia. Podľa tohto spisu bol Joachim bohatý, no aj veľmi zbožný a dobrý muž. Zisk zo svojich majetkov rozdeľoval na tri diely: jeden dával jeruzalemskému chrámu, jeden chudobným a posledný diel mal pre seba a svoju rodinu. Mali však bolesť – nemohli mať deti. Až keď boli vo vyššom veku, Anna počala a porodila dcéru, ktorej dali meno Mária, po hebrejsky Miriam (slovensky Bohu milá). Bola to veľká udalosť. Joachim priniesol za to obetu z desiatich baránkov a usporiadal hostinu. Aj chrámu venoval zvieratá na obetu. Keď mala Mária tri roky, zasvätili ju Pánovi v chráme.

Meno Joachim znamená Príprava na Pána. Meno Anna znamená milosť, láska, modlitba. Presné správy o nich nemáme, ale zato sa tešia veľkej úcte medzi veriacimi kresťanmi, nielen na Slovensku, ale po celom svete. Sv. Anna je patrónkou baníkov, chudobných a ťažko pracujúcich. Ich sviatok v cirkvi pripadá na 26. júla.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM