Webnoviny - Svet

Chárov zákrok na Paciorettyho pod drobnohľadom polície

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APQUÉBEC 10. marca (WEBNOVINY) – Riaditeľ kriminálneho a trestného zastupiteľstva pre provinciu Québec požiadal miestnu políciu o začatie vyšetrovania slovenského hokejového obrancu Zdena Cháru za zákrok na útočníka tímu Montreal Canadiens Maxa Paciorettyho. Ten v utorňajšom stretnutí NHL po ataku kapitána Bostonu Cháru utrpel vážny otras mozgu a zlomil si štvrtý stavec krčnej chrbtice. Vedenie zámorskej profiligy po Chárovom zásahu dokonca dostalo výzvu od jedného zo svojich sponzorov, leteckej spoločnosti Air Canada, že pokiaľ NHL nenájde prostriedky na zamedzenie vážnych zranení, odstúpi od podpory tejto hokejovej súťaže.

Ako je známe, Pacioretty sa zranil po tvrdom náraze na mantinel a plexisklo medzi striedačkami po zákroku Zdena Cháru. Kapitán Bostonu dostal vyšší trest za nedovolené bránenie, dodatočný disciplinárny postih však už nie. Pacioretty po ataku niekoľko minút nehybne ležal na ľade. „Som nešťastný a hnevá ma, že Chára nedostal žiaden trest. Nehnevám sa však za seba, ale za iných hráčov. Ak nabudúce budú mať možnosť urobiť ďalší hráči podobný zákrok, môžu ho pokojne a bez trestu spraviť. Nebudú suspendovaní a ich protivníci dopadnú ako ja. Mám za sebou emotívny deň. Ráno som videl video zo zápasu. Bol som obeťou útoku, dostal som sa do nemocnice a myslel som si, že liga s tým niečo urobí. Nechcem hovoriť o počte zápasov, ktoré by mal stáť. Je to jedno, ale niekto by mal ukázať, že to nebolo správne,“ povedal pre TSN Pacioretty, ktorý si myslí, že Chára svoj zákrok urobil schválne. Podľa jeho slov by bolo lepšie, ak by Slovák povedal, že to bola chyba, a ospravedlnil sa za ňu. „Cítil by som sa oveľa lepšie, ak by priznal svoju chybu. Verím, že sa snažil trafiť moju hlavu do mantinelu. Nebol to síce klasický atak na hlavu, ale cítim, že tam bol pokus trafiť ma presne takto,“ tvrdí Pacioretty.

Cháru za spôsobenie otrasu mozgu nepotrestajú

Hokejový obranca Zdeno Chára z Bostonu nebude za svoj zákrok na útočníka Maxa Paciorettyho z Montrealu v utorkovom zápase NHL čeliť žiadnemu disciplinárnemu trestu.

V stredu to potvrdil viceprezident NHL pre hokejové operácie Mike Murphy. Informuje o tom internetová stránka TSN.

"Po dôkladnom posúdení videozáznamu som nenašiel žiaden dôvod na uloženie ďalšieho trestu. Zákrok bol výsledkom hry. Všetko sa udialo veľmi rýchlo, obaja hokejisti korčuľovali rovnakým smerom a Chára sa pokúsil súpera naraziť na mantinel. Nenašiel som žiaden dôkaz, ktorý by usvedčoval Cháru z cieleného pokusu o zranenie a útok na hlavu súpera. Neurobil bodyček spôsobom, ktorý by sa dal považovať za nebezpečný. Bol to výsledok kolízie a úderu hráča o mantinel a následne o ľad. Pri posudzovaní Chárovho previnenia som tiež bral do úvahy, že počas trinásťročnej kariéry v NHL sa nikdy vážnejšie neprevinil,“ uviedol v stanovisku Murphy, ktorý o prípade rozhodoval.

Zdeno Chára z Bostonu nedohral utorňajší zápas zámorskej NHL v Montreale po tom, ako v závere druhej tretiny narazil na mantinel domáceho krídelníka Maxa Paciorettyho. Ten po Chárovom zákroku narazil hlavou do plexiskla, spadol na ľad a niekoľko minút na ňom ležal bez pohybu. Pri odnášaní z ľadu bol 22-ročný Pacioretty pri vedomí a hýbal rukami aj nohami. Noc po zápase strávil na pozorovaní v nemocnici, má zlomený jeden stavec a otras mozgu. Rozhodcovia zákrok kapitána Bostonu odmenili vyšším 5-minútovým trestom za nedovolené bránenie, ku ktorému pridali aj trest do konca zápasu. Boston v tej chvíli prehrával už 0:4, v záverečnej tretine Lucic napokon skorigoval na konečných 1:4.

„Viem, že sme boli blízko pri sebe pri našej striedačke, no nemal som v úmysle naraziť ho na mantinel. Bolo to veľmi nešťastné a prihodilo sa to v situácii, keď treba myslieť veľmi rýchlo. Neplánoval som to urobiť, lebo nie je mojím štýlom niekoho zraniť. Vždy hrám tvrdo a do tela, ale nikdy sa nepokúšam niekoho zraniť. Dúfam, že je v poriadku,“ skonštatoval po stretnutí Zdeno Chára.

Pacioretty sa hnevá na Cháru, Slovák má aj obhajcov

Hokejový útočník Montreal Canadiens Max Pacioretty utrpel po zákroku od slovenského obrancu Zdena Cháru z Bostonu v utorňajšom stretnutí NHL vážny otras mozgu a zlomil si štvrtý stavec krčnej chrbtice. Informoval o tom tréner Canadiens Jacques Martin. „Max ostane v nemocničnej opatere. Zatiaľ nemáme žiadnu časovú prognózu, zo zostavy vypadne na nešpecifikovanú dobu. Najdôležitejšie teraz je, aby sa dal zdravotne do poriadku,“ povedal pre TSN Jacques Martin.

Pacioretty sa zranil po tvrdom náraze na mantinel a plexisklo medzi striedačkami po zákroku Zdena Cháru. Kapitán Bostonu dostal vyšší trest za nedovolené bránenie, dodatočný disciplinárny postih však už nie. Pacioretty po ataku niekoľko minút nehybne ležal na ľade.

„Som nešťastný a hnevá ma, že Chára nedostal žiaden trest. Nehnevám sa však za seba, ale za iných hráčov. Ak nabudúce budú mať možnosť urobiť ďalší hráči podobný zákrok, môžu ho pokojne a bez trestu spraviť. Nebudú suspendovaní a ich protivníci dopadnú ako ja. Mám za sebou emotívny deň. Ráno som videl video zo zápasu. Bol som obeťou útoku, dostal som sa do nemocnice a myslel som si, že liga s tým niečo urobí. Nechcem hovoriť o počte zápasov, ktoré by mal stáť. Je to jedno, ale niekto by mal ukázať, že to nebolo správne,“ povedal pre TSN Pacioretty, ktorý si myslí, že Chára svoj zákrok urobil schválne. Slovenský hokejista Zdeno CháraFoto: SITA/AP

Podľa jeho slov by bolo lepšie, ak by Slovák povedal, že to bola chyba, a ospravedlnil sa za ňu.

„Cítil by som sa oveľa lepšie, ak by priznal svoju chybu. Verím, že sa snažil trafiť moju hlavu do mantinelu. Nebol to síce klasický atak na hlavu, ale cítim, že tam bol pokus trafiť ma presne takto,“ tvrdí Pacioretty.

Utorňajšia udalosť rozprúdila v NHL mnohé debaty o útokoch na hlavu hráčov. Najmä hokejisti Montrealu odsudzujú Chárovo počínanie. „Na ľade vždy viete, čo robíte a kde sa nachádzate. Nikto okrem Cháru nebude vedieť, čo sa presne odohralo. Ani ja to nedokážem odhadnúť,“ povedal útočník Mike Cammalleri a jeho spoluhráč Carey Price pridal: „V minulosti mali medzi sebou konflikt a to ešte prilialo olej do ohňa.“ Cháru však mnohí hráči obhajujú a v jeho správaní rovnako ako disciplinárny sudca nevidia úmysel: „Zde je čestným hráčom a hrá tvrdo. Preto patrí medzi špičku ligy. Hrá fyzicky do tela a súboje dohráva. Je to súčasť hry,“ uviedol krídelník Ottawy Chris Neil.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM