Webnoviny - Svet

Chávez sa vyhráža vyvlastnením Toyoty vo Venezuele

WEBNOVINY.SK

CARACAS 27. decembra (WEBNOVINY) – Venezuelský prezident Hugo Chávez sa vyhrážal najnovšie znárodnením závodu automobilky Toyota v krajine, pretože miestni manažéri odmietajú montovať v závode terénne vozidlá. Chávez varoval aj automobilky Ford, General Motors a Fiat, ktoré majú svoje závody taktiež vo Venezuele. „Okamžite nariaďujem inšpekciu v závode Toyoty, aby sa zistilo, prečo sa tu nemontujú terénne vozidlá. Musíme ich prinútiť a keď nie, môžu odísť a prinesieme inú spoločnosť. Číňania chcú prísť a tí vyrábajú terénne vozidlá,“ povedal Chávez.

Chávez požiadal o minimálnu kvótu terénnych vozidiel, ktorý by mal venezuelský závod Toyoty, vyrobiť inak Chávez pohrozil vyvlastnením. „Povedzme, že ľudia z Toyoty nechcú. Tak im povieme, že nech odídu, toto je náš domov. A vezmeme si ich sklady a závody, zaplatíme im za ne, koľko sú hodné, nikoho neokradneme a rýchlo zavoláme Číňanov,“ varoval venezuelský prezident.

Chávez taktiež varoval, že „tradiční“ výrobcovia automobilov vo Venezuele majú byť pripravení predať know-how miestnym. „Ak nebudú chcieť, môžu odísť, nepotrebujeme ich.“ dodal Chávez. Venezuelskí líder informoval aj o autách dovezených z Argentíny, bez obchodných medzičlánkov, ktoré sa predávajú za dostupné ceny v distribučnej sieti „socialistických“ predajní.

SITA, AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM