Prokop Slováček Zo Slovenska

Chcete lacnejší „vodičák“? Spravte si ho v zahraničí. Má to však svoje úskalia

Avizované zdražovanie v našich autoškolách môže vyhnať niektorých záujemcov o vodičák za hranice, kde nájdu lacnejšiu alternatívu. Oplatí sa to vôbec?

Ilustračný obrázok k článku Chcete lacnejší „vodičák“? Spravte si ho v zahraničí. Má to však svoje úskalia
Zdroj: internet

Ak sa niekto chce prihlásiť na vodičský kurz, mal by sa poponáhľať, ak chce nájsť nejaký za prijateľnú sumu. Autoškoly budú zvyšovať ceny, zrejme najčastejšie od septembra, ak tak už neurobili. Odhadom od 50 do 100 percent. V priemere sa doteraz u nás pohybovali ceny od 300 do 400 euro.

Do cien sa premietnu zmeny, ktoré nariadil štát a pre autoškoly budú definitívne platiť od novembra. Po novom si musia autoškoly kúpiť identifikačné zariadenia, ktoré majú dohliadať na to, či splnili počty povinných jázd a teórie.

Dôvodom je monitorovanie budúcich šoférov. A to nielen v autách. Používanie nových technológií sa týka aj učební a trenažérov. A upravujú sa aj niektoré ďalšie pravidlá.

PREČÍTAJTE SI AJ: MOJA PEŇAŽENKA: Chystáte sa na vodičák? Pripravte sa, že siahnete hlbšie do vrecka

Ceny v okolí sú nižšie

Môže sa stať, že Slováci začnú hromadne chodiť na kurzy do zahraničia? Cena by ich mohla prilákať. V Česku sme našli autoškolu aj za 250 €, ale v priemere je to o 100 euro viac. Aj v Maďarsku a v Poľsku by ste bez problémov našli lacnejší kurz ako u nás po očakávanom zdražovaní.

Ale je to vôbec v súlade so zákonom, robiť si vodičský preukaz v zahraničí?

„Sme v EÚ a vodičáky si navzájom uznávame. Lenže každý štát má svoje vlastné podmienky na zapísanie do kurzu. Na Slovensku je to minimálny pobyt cudzinca zhruba 3 mesiace. Zahraniční študenti a pracujúci s tým problém nemajú, ale krátkodobé návštevy zo zahraničia už áno,“ vysvetlil pre portál Dnes 24.sk dopravný analytik Jozef Drahovský. „Kurz u susedov nie je problém, ale musíte si nájsť takpovediac priateľské zahraničie, kde splníte všetky ich podmienky.“

Čechy áno, ale…

Zavolali sme teda priamo do dvoch českých autoškôl. „U nás to nie je problém, ale je treba rátať s tým, že musíte mať na území Česka trvalý pobyt, alebo aspoň prechodný pobyt na pol roka,“ reagovali v Brne. Je úplne jedno, kedy si vodičák začnete robiť a kedy ho dokončíte. Aj tak vám ho vydajú až po polročnom pobyte.

V druhej brnianskej autoškole nám pravidlá EÚ potvrdili, ale poslali by nás aj na príslušný odbor dopravy. “Podmienky pre zahraničného adepta kurzu sa menia, tak všetkých pošleme aj na úrad. Nech v tom majú všetky strany jasno, čo treba a čo nie.“

Úplne rovnako sme pochodili aj v Maďarsku. „Nie je to problém, no potrebujete mať potvrdenie o minimálne polročnom pobyte,“ potvrdili pre portál novezamky.dnes24.sk v autoškolách v Budapešti a v Debrecíne.

Aj podľa hovorkyne Prezídia policajného zboru Denisy Baloghovej si môžu Slováci bez problémov ísť urobiť vodičák za hranice našej republiky. Neskôr si ho môžu vymeniť za slovenský.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Pri výbere autoškoly buďte dôslední

Autoškola bude drahšia
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie