Lifestyle

Chcete prestať fajčiť? Začnite vytočením dôležitého telefónneho čísla

Fajčiari musia nájsť dostatok dôvodov na to, aby s tabakom prestali. Takisto musia zmeniť životný štýl.

Ilustračný obrázok k článku Chcete prestať fajčiť? Začnite vytočením dôležitého telefónneho čísla
Zdroj: pixabay.com

Ľudia, ktorí majú záujem prestať fajčiť, sa môžu obrátiť na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia – 0908 222 722. Od­borníci sú k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 15:00 hod. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

Poradenstvo

Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR priblížil, že aktívnu akútnu pomoc ponúkajú aj odborníci z vybraných regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku. „Podchytávajú ľudí vo fáze rozhodovania sa, aj tým, ktorí zažívajú abstinenčnú krízu. Ponúkajú individuálne i skupinové poradenstvo, ako prestať fajčiť pomocou metód a psychologických techník, uskutočňujú vyšetrenia smokerlyzerom či spirometriu,“ vysvetlili pracovníci odboru.

Upozornili však, že fajčiari musia nájsť dostatok dôvodov na to, aby s tabakom prestali. Takisto musia zmeniť životný štýl. Dostaviť sa môžu aj abstinenčné príznaky. Tie sú však podľa odborníkov iba dočasné, môžu trvať jeden až dva týždne. „Chuť na cigaretu sa môže u dlhodobého fajčiara objaviť aj po mesiaci, najmä v situáciách, keď fajčiari automaticky siahali po cigarete alebo tabaku,“ zdôraznili.

Skoncujte s alkoholom!

Odporúčajú tiež vyhýbať sa alkoholu, káve a nápojom, pri ktorých si zvykli fajčiari zapáliť cigaretu, piť veľa čistej vody a ovocných džúsov. Rovnako považujú za vhodné vyhýbať sa miestam, kde boli zvyknutí fajčiť, ďalej zmeniť prostredie, venovať viac času fyzickej aktivite a prechádzkam v prírode. V období prvých týždňov je podľa odborníkov vhodné vyhýbať sa situáciám a ľuďom, s ktorými fajčiari zvykli fajčiť.

Rovnako je podľa odborníkov vhodné vrátiť sa k pôvodným koníčkom a ručným prácam, starať sa o svoje zdravie, chodievať na masáže, cvičiť, jesť viac ovocia a zeleniny či hovoriť viac s okolím o nefajčení. Za dôležité považujú aj byť v kontakte s osobou, ktorá bude fajčiara pri odvykaní podporovať.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie