Eva Mikulová Slovensko a EÚ

Chcete vidieť, ako pracujú europoslanci? Niektoré cestovné náklady vám môžu aj preplatiť, FOTO

Sídla Európskeho parlamentu v Bruseli a Štrasburgu sú impozantné stavby, ktoré vzbudzujú rešpekt. Navštíviť ich môžete v skupine aj individuálne.

Ilustračný obrázok k článku Chcete vidieť, ako pracujú europoslanci? Niektoré cestovné náklady vám môžu aj preplatiť, FOTO
15
Galéria

Štrasburg je oficiálne sídlo Európskeho parlamentu. Každý mesiac sa tu na štyri dni schádzajú poslanci, aby na plenárnych schôdzach hlasovali a uskutočňovali rozpravu. Budovu Európskeho parlamentu môžete navštíviť aj vy. A to buď individuálne, alebo v skupine.

Čo v EP uvidíte?

I my sme už niekoľkokrát v EP boli. A je to skutočne impozantná inštitúcia, ktorú by ste počas návštevy Štrasburgu mali navštíviť.

Môžete prísť konkrétne na zasadnutie, kde na vlastné oči uvidíte ako pracujú europoslanci. Najprv vás čaká informatívne stretnutie, ktoré trvá hodinu a dozviete sa viac o práci tohto zastupiteľského orgánu.

Približne 450-tisíc osôb z EÚ a krajín mimo nej každoročne navštevuje rokovaciu sálu Európskeho parlamentu v Bruseli a Štrasburgu.

Mnohí z týchto návštevníkov prichádzajú ako súčasť jednej z viac ako 9 000 skupín a počet individuálnych návštevníkov sa v posledných rokoch zvyšoval.

Keďže náklady na cestovanie do Bruselu a Štrasburgu môžu byť pre mnohých občanov EÚ predstavovať prekážku vzhľadom na veľké vzdialenosti, istej časti skupinových návštevníkov (približne 80-tisíc osôb) Parlament pomáha uhradiť náklady.

Návštevníci prichádzajúci do Bruselu môžu navštíviť aj Parlamentárium a Dom európskej histórie, ktoré sa nachádzajú mimo priestorov Európskeho parlamentu a sú otvorené počas víkendu.

V Štrasburgu je súčasťou návštevy výstavný priestor známy ako Parlamentárium Simone Veilovej, kde sa nachádza kinosála s panoramatickou obrazovkou a interaktívnymi prístrojmi.

Bezplatné skupinové návštevy

Mnoho návštevníkov prichádza do Parlamentu v Bruseli a Štrasburgu v skupinách, aby si obzreli rokovaciu sálu a oboznámili sa s postupmi Parlamentu.

Sú buď pozvaní poslancami EP, alebo prichádzajú z vlastnej iniciatívy. Uvítajú ich zamestnanci Parlamentu, ktorí ich informujú o práci a úlohe Európskeho parlamentu. Stretnúť sa môžete aj s europoslancami.

Každý poslanec EP môže pozvať až 110 sponzorovaných návštevníkov ročne, a to v skupinách tvorených minimálne 10 návštevníkmi. Poslanci môžu do Štrasburgu počas plenárnych zasadnutí alebo do Bruselu pozvať až 5 skupín ročne.

Individuálni návštevníci

Návštevníci môžu prísť do Európskeho parlamentu aj samostatne.

V Štrasburgu sa v roku 2017 rozšírili príležitosti na návštevu individuálnych návštevníkov a nedávno sa zaviedli návštevy s multimediálnym sprievodcom. V roku 2018 využilo túto možnosť asi 40-tisíc návštevníkov a ich počet stále rastie.

Parlament organizuje každoročne začiatkom mája v Štrasburgu a Bruseli dni otvorených dverí.

Skupiny, ktoré si nerezervovali prehliadku, a jednotliví návštevníci, môžu budovu navštíviť kedykoľvek v rámci otváracích hodín. Počas prehliadky je k dispozícii multimediálny sprievodca dostupný v 24 jazykoch.

Bezpečnosť

Na vstup do budov Európskeho parlamentu sa vyžaduje platný doklad totožnosti. Pred vstupom prechádzajú všetci návštevníci a všetky tašky bezpečnostnou kontrolou ako na letiskách.

Zbrane, výbušniny alebo horľaviny, obranné spreje, ostré veci a ďalšie predmety, ktoré by sa dali považovať za zbrane, sú zakázané. V súlade s francúzskymi vnútroštátnymi právnymi predpismi môžu byť niektoré zakázané predmety odovzdané polícii.

Fotografovanie a filmovanie je povolené v časti určenej pre návštevníkov, ale zakazuje sa v bezpečnostnej zóne a na galérii rokovacej sály počas plenárnych schôdzí.

V priestoroch pre návštevníkov sa nachádza kaviareň s osviežujúcimi nápojmi a chutným občerstvením a obchod so suvenírmi. Jedáleň pre návštevníkov je k dispozícii pre skupiny na základe rezervácie.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie