Webnoviny - Svet

Chemici vítajú zníženie spotrebnej dane z nafty

WEBNOVINY.SK

Roman Karlubík Foto: SITA

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR víta plánované zníženie spotrebnej dane z nafty ako čiastočnú kompenzáciu za zvýšenie nákladov na zavedenie elektronického výberu mýta. „Chemici však predovšetkým oceňujú, že na kompenzáciu v avizovanej výške 100 mil. eur, sa použijú ušetrené prostriedky zo zrušenia dvoch ministerstiev a nedôjde tak k prehĺbeniu schodku štátneho rozpočtu, či dodatočnému zaťaženiu podnikateľskej sféry,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol prezident zväzu Roman Karlubík.

„Podnikatelia oceňujú každé rozhodnutie vlády, ktoré uľaví podnikovej sfére pri znížení celkového daňového a odvodového zaťaženia. Chemický priemysel je závislý na nákladnej doprave a zavedenie mýtneho systému sa určite prejaví zvýšením nákladov na dopravu vstupných surovín i hotovej produkcie, čo sa v súčasnej situácii nedá preniesť do cien produktov. Avizovaná kompenzácia znížením spotrebnej dane z motorovej nafty je preto citeľnou pomocou pre podniky,“ uvádza zväz.

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR združuje 55 členov. V chemickom odvetví na Slovensku pracovalo k prvému polroku vlaňajška viac ako 36,5 tis. ľudí. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa za prvý polrok 2009 tržby slovenských chemických a farmaceutických podnikov prepadli spolu medziročne o 31,5 percenta.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM