Chodník na Triede SNP sa začal prepadávať: Na mieste sa objavila diera, ľudia upozorňujú na potkany!
Zem pod chodníkom na Triede SNP sa začala prepadávať spolu aj s chodníkom. Zisťovali sme, čoho sa obyvatelia z okolia boja a čo im môže hroziť.
Na Triede SNP sa začal prepadávať chodník. Veľká diera sa vytvorila na mieste, ktoré je dosť neprehľadné. V čase, keď sme boli na mieste, nebola diera nijak označená a tak tam hrozilo nebezpečenstvo úrazu. Po tom, ako sme začali zisťovať možné príčiny vzniku diery, Mestský úrad Košice-Západ tam umiestnil výstražnú značku, nakoľko tento chodník patrí do ich správy.
Ľudia nešetria kritikou
„Z pohľadu cyklistov sú diery, ako táto, nebezpečné. Je smutné, že mesto vyhadzuje peniaze na rekonštrukcie, ale výsledky nevidieť,“ povedal cyklista Martin (33). Podľa Júliusa (70) na vine muselo byť nekvalitné podložie, alebo odfláknutá práca. Upozornil pri tom na dieru, z ktorej je už semenište potkanov. Na potkany upozornil pritom aj ďalší z obyvateľov.
Kritický pohľad nám na mieste diery predostrela aj mladá mamička. „Poslanci sa vozia na autách, všade na cestách dávajú záplaty a nič z toho nie je. Hrajú sa tu deti a ak to čo najrýchlejšie a poriadne neopravia, určite sa tu niekto zraní,“ uviedla Zuzana (29).
Jeden z okoloidúcich bol aj Róbert (34), ktorý by si dieru ani nevšimol, keby sme ho na ňu neupozornili: „A to ako mohla vzniknúť taká diera? Ja tomu nerozumiem. To je úplne celé zlé a to sa bude rozširovať, lebo už to začína praskať ďalej. To kto má na starosti? Keď tam pôjde niekto s kočíkom, však to je strašné. Neviem, ako by som zareagoval, keby odtiaľ vyskočil potkan. Je smutné, že sídlisko, ktoré je tu 50 rokov a je v rozkvete, že to tu takto vyzerá. Oproti je magistrát a nik si to nevšimne.“
Kontrola vodárov
Najskôr sme sa snažili získať od mesta informácie, komu uvedený chodník patrí a čo zapríčinilo jeho poškodenie. Z magistrátu nám odporučili obrátiť sa na mestskú časť Košice-Západ, pretože chodník dal vybudovať miestny úrad. Na miestnom úrade mali podozrenie, že z potrubia uniká voda, ktorá zem podmyla.
Po kontrole vodárov však dospeli k inému záveru. „Vodári boli na obhliadke miesta, pričom kontrolovali aj možnosť úniku vody z potrubia, poprípade poškodenie odpadovej šachty. Ani jednu z domnienok však nepotvrdili. My sme tam zatiaľ umiestnili výstražnú značku, aby nedošlo k úrazom a počkáme na vyjadrenie z Oddelenia dopravy. Na základe ich vyjadrenia budeme vedieť určiť chybu a pokračovať v následnom riešení,“ povedal Oliver Kováč z Oddelenia rozvoja MÚ mestskej časti Košice-Západ.
Vyjadrenie však neprichádzalo, tak sme sa obrátili na Oddelenie dopravy (OD) na Magistráte mesta Košice, avšak odpoveď bola, aby sme to riešili s mestským úradom. Ďalej sa nám z Oddelenia dopravy k uvedenému problému do uzávierky už nevyjadrili. Naša redakcia sa mu však bude venovať aj naďalej.