Chorobnosť na Slovensku mierne klesla: Pre chorobu však ostalo zavretých 12 škôl

Obdobie chrípkových ochorení je tu. Počasie je zradné a tak nie sú nezvyčajné ani prechladnutia. Rôzne ochorenia na Slovensku zavreli 12 škôl.

Ilustračný obrázok k článku Chorobnosť na Slovensku mierne klesla: Pre chorobu však ostalo zavretých 12 škôl
Zdroj: TASR

Chorých v čakárňach lekárov ubudlo. Ambulancie tento týždeň nahlásili 44 980 akútnych respiračných ochorení (ARO) vrátane chrípky. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 3,1 percenta.

„Najviac chorých bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Banskobystric­kom,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov.

Chrípku a jej podobné ochorenia diagnostikovali lekári u 3795 ľudí, chorobnosť klesla o 9,7 percenta. Najviac chorých bolo v Trnavskom kraji, najmenej v Bratislavskom. „Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov,“ povedal Mikas. Pre chrípkové prázdniny museli zatvoriť deväť materských a dve základné školy a tiež jednu strednú školu.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotníctva organizácia (WHO). Najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou pred chrípkou je každoročné očkovanie, na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov, môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame