Webnoviny - Svet

Chovanec pokračuje v Sparte

WEBNOVINY.SK

Tréner Jozef Chovanec na tlačovej konferencii Foto: SITA/Ján Grajciarík PRAHA 26. augusta (WEBNOVINY) – Hlavný tréner českého futbalového mužstva AC Sparta Praha Jozef Chovanec aj napriek stredajšej prehre v odvetnom zápase play off Ligy majstrov s MŠK Žilina (0:1) pokračuje vo svojich troch funkciách, v ktorých na Letnej pôsobí. Väzy mu nezlomila ani ďalšia sezóna bez Ligy majstrov, hoci tlak českých médií na jeho odvolanie bol v posledných dňoch obrovský. „Vyradenie z Ligy majstrov nás všetkých veľmi bolí,“ citoval český spravodajský portál www.iDnes.cz slová generálneho manažéra, športového riaditeľa a hlavného trénera AC Sparta Praha Jozefa Chovanca, ktoré povedal na tlačovej besede trinásť hodín po prehre v Žiline. „Bolí nás to o to viac, že pri kompletnom zložení by bola šanca na postup veľká,“ priznal J. Chovanec, podľa ktorého mužstvo v odvete play off v Žiline ukázalo, že je schopné hrať aj agresívne. „Náš výkon sa v porovnaní s poslednými dvoma duelmi zlepšil, lenže jeho hodnotu devalvovali zbytočné chyby, ktorých sme sa dopustili. Jednu, dve veci urobíme výborne, ale ďalšie tri veľmi zle. A navyše musíme sa veľmi nadrieť, kým si vypracujeme gólovú šancu,“ analyzoval dlhoročný hráč Sparty herný prejav svojich súčasných zverencov.

Podľa neho o osude dvojzápasu play off so Žilinou rozhodol už prvý súboj na Letnej. „Po prehre v Žiline sme piaty rok bez Ligy majstrov, čo má vplyv na všetko. O niekoľko dní sa dozviete, čo sa u nás bude ďalej diať. Musím si sadnúť s vedením klubu a musíme sa poradiť, ako ďalej,“ reagoval rodák z Dolných Kočkoviec pri Púchove na otázku, ako ovplyvní život Sparty ďalšia sezóna bez Ligy majstrov. „Či viem, čo bude v Sparte ďalej? Viem, lebo v Sparte nemám na starosti iba A-tím, ale aj ostatné mužstvá. Chceli sme hrať Ligu majstrov a nemáme ju,“ konštatoval J. Chovanec, ktorý pozornosť obrátil na Európsku ligu UEFA a účinkovanie v nej: „V tejto chvíli je pre nás prvoradé obstáť v Európskej lige, ktorá by mala byť pre nás veľkým reparátom. Pred verejnosťou a fanúšikmi máme veľký dlh. Spartu chceme prezentovať v úplne inom svetle, ako sme ju doteraz prezentovali. Hovorme o tom, čo bude, keď budeme kompletní. Vieme, čo sa u nás stalo. Nie sme zahľadení do seba, ako sa to o nás hovorí. Nie sme samoľúbi, čo o nás tvrdia iní. A určite nebudem hodnotiť sám seba. Na to predsa nám nadriadených,“ zdôraznil 52-násobný československý reprezentant. Podľa neho Sparta mohla v žilinskej odvete vyhrať, keby jej hráči boli presnejší a pohotovejší v zakončení – a keby hrali agresívnejšie a obetavejšie.

„Lenže niektorí hráči sa ešte stále tvária, že sa nič nedeje. Tak to predsa nemôže ísť ďalej. Musíme hrať oveľa lepšie ako sme hrali proti Žiline. Myslenie hráčov sa musí zmeniť. Nemôže nám byť ľahostajné, že sme neúspešní,“ zdôraznil 50-ročný kormidelník tímu z Letnej.

Dlhoročný hráč a funkcionár Sparty reagoval aj na otázku, prečo jeho mužstvo hralo zle už v prvom zápase na vlastnej pôde. „Vtedy sme neboli kompaktným tímom. S každým mužstvom by poriadne zatriaslo, keby z neho z rôznych dôvodov vypadlo šesť hráčov. Navyše, tí, ktorí nastúpili, hrali málo agresívne a robili veľké chyby. Tak sa o Ligu majstrov nedá hrať. Všetko v mužstve musí fungovať oveľa lepšie ako doteraz fungovalo,“ dodal Jozef Chovanec, ktorý tvrdil, že na hráčov bol doteraz príliš mäkký. Spolu so spolupracovníkmi ich chce donútiť, aby klubu z Letnej odovzdávali všetko, čo do nich zamestnávateľ doteraz investoval.

Jozef Chovanec za dôvod päťročnej sparťanskej absencie v Lige majstrov označil aj nižšiu úroveň celého českého futbalu. „V minulosti sme mali vyšší koeficient ako krajina i klub a do Ligy majstrov sme postupovali automaticky. Postupne sa naša situácia skomplikovala. Úradujúci vicemajster Česka už do kvalifikácie Ligy majstrov nemôže, takže sme sa dostali do pozície čakateľov a outsiderov,“ dodal kouč Sparty.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie