Webnoviny - Svet

Chovateľka zubrov v zvernici definitívne skončila

WEBNOVINY.SK

NITRA 11. apríla (WEBNOVINY) – Chovateľka zubrov Zdenka Marková v Zubrej zvernici pri Topoľčiankach v okrese Zlaté Moravce po 24 rokov definitívne skončila.

Štátny podnik Lesy SR ju od apríla nahradil novou chovateľkou, ktorá ponúkla v súťaži nižšiu cenu za chov zubrov. Jediným kritériom súťaže bola najnižšia cena. Odborné skúsenosti žiadnu úlohu nezohrali, čo Marková pokladá za scestné.

„To nie je ako kŕmiť kravy v kravíne. So zubrami treba vedieť zachádzať, vždy správne reagovať a to sa nedá naučiť za päť minút,“ povedala pre agentúru SITA. Sama sa podľa svojich slov učila celé roky, ako na zubry. Zvieratá si musia zvyknúť na človeka a naopak, hovorí dlhoročná chovateľka, ktorej prešlo rukami 80 zubrov.

Marková je momentálne bez práce, no určité plány už má. „V prvom rade si musím oddýchnuť, lebo som bola veľmi psychicky vyčerpaná, nechápala som to do poslednej chvíle. Mám nejaké plány, ale neviem, či to vyjde, tak zatiaľ o tom ešte nechcem hovoriť,“ povedala. Ako dodala, v Lesoch SR sa môže prihlásiť do akéhokoľvek výberového konania, ale nemá chuť.

„Pre mňa boli zubry priorita a teraz sa musím v prvom rade z toho spamätať,“ skonštatovala. Zároveň dodala, že ďakuje za podporu všetkým ľuďom, ktorý sa za ňu postavili a je jej ľúto, že to nepomohlo.

Vyberali zo štyroch uchádzačov

Ako pre agentúru SITA povedal hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, do súťaže sa prihlásili piati uchádzači, z toho jeden zo súťaže odstúpil. „Voči práci pani Zdenky Markovej Odštepný závod Topoľčianky nemal výhrady. Túto prácu vykonávala rôznou formou (zamestnanec, dodávateľ prác) dlhé roky, za čo jej patrí uznanie a poďakovanie,“ povedal Rezek.

Podčiarkol, že Markovej sa skončila zmluva 31. decembra 2011 a odvtedy pracovala na základe objednávky. Rozhodnutím Najvyššieho súdu SR a zmenou zákona o verejnom obstarávaní sa Lesy SR stali verejným obstarávateľom. „Vzhľadom na to bol Odštepný závod Topoľčianky povinný vykonať verejné obstarávanie pre zákazku Chov zubra hrivnatého – chovateľ a starostlivosť o zvernicu a okolie,“ skonštatoval Rezek.

Podľa jeho slov bude starostlivosť o chov zubrov zabezpečená i naďalej na zodpovedajúcej úrovni. Marková si však myslí, že na túto pozíciu sa nedá robiť výberové konanie každé dva roky. „Tam by mal byť človek, ktorý tam zostane, dokiaľ nepôjde dôchodku,“ povedala.

V Zubrej zvernici žije 13 zvierat

Chovateľské jadro zubrej zvernice má rozlohu 27 hektárov, v súčasnosti tu žije 13 zvierat. Zubra európskeho ľudia takmer vykynožili v 12. – 13. storočí. Podľa sčítania v roku 1930 ich žilo na svete len 56. Na ich záchranu sa podujali Poliaci a podarilo sa im zubry rozmnožiť.

V roku 1958, keď ich už bolo 150, Poliaci darovali Slovensku na založenie chovu dvoch zubrov – Putyfara a Pumarku. V zubrej zvernici pri Topoľčiankach doteraz odchovali 160 zubrov, ktoré ďalej rozmiestnili do chovov po celej Európe a do zoologických záhrad na Slovensku a v Česku. V súčasnosti už žije na svete vyše 3 000 týchto zvierat.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM