Webnoviny - Svet

Chrena so Švejnom preverí Najvyšší kontrolný úrad

WEBNOVINY.SK

Zľava: Štátny tajomník Martin Chren a predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová zatiaľ neodvolá štátnych tajomníkov Martina Chrena (SaS) a Ivana Švejnu (Most-Híd). Obaja pôsobili v spoločnosti Hayek Consulting, ktorá prijala štátnu zákazku aj v čase, keď obaja už boli štátnymi tajomníkmi v novej vláde. Chrena so Švejnom si za to preverí Najvyšší kontrolný úrad, ktorý má pod palcom nominant opozície Ján Jasovský.

Radičová sa dnes na tlačovej besede s predsedom parlamentu a šéfom strany Sloboda a Solidarita Richardom Sulíkom zhodla na tom, že vo veci nedošlo k porušeniu zákona, ale je tam etický konflikt záujmov.

„Áno, je možné, že došlo ku konfliktu záujmov, avšak tento konflikt záujmov Martin Chren odstránil ihneď, ako sa o tom dozvedel,“ povedal Sulík o Chrenovi, ktorý, keď prišiel na to, že je v spomínanom konflikte, od zmluvy odstúpil a predal svoj podiel vo firme. „Martin Chren konal bezodkladne,“ povedal jeho stranícky šéf. V súvislosti s kauzou premiérka neodvolá ani ministra dopravy Jána Figeľa (KDH), ani ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS).

Podľa Sulíka i Radičovej vypovedaná zmluva otvorila diskusiu o ďalších asi ôsmich iných zmluvách Hayek Consulting so štátom z rokov 2007 až 2009, ktoré mohli vyvolať určité pochybnosti.

„Koaliční partneri so mnou súhlasia, že sú tu pochybnosti, ale nevyhodnocujú situáciu okolo Hayek Consulting ako dôvod na odstúpenie, resp. odvolanie štátnych tajomníkov. Dohodli sme sa preto, a to nielen s SaS, ale aj so stranou Most-Híd, že prostredníctvom poslancov NR SR požiadame Najvyšší kontrolný úrad o preverenie hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti vynaložených prostriedkov v kontraktoch štátnych inštitúcií so spoločnosťou Hayek Consulting,“ oznámila Radičová.

V prípade, že NKÚ v protokole neskonštatuje transparentnosť, efektívnosť a hospodárnosť týchto kontraktov a Radičovej následnom vyhodnotení protokolu, majú obaja štátni tajomníci odstúpiť. „Ak sú tu pochybnosti, bude protokol, je plne v mojej moci rozhodnúť o zotrvaní štátnych tajomníkov,“ povedala premiérka.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM