Webnoviny - Svet

Chýbajúci obyvatelia môžu pripraviť Prievidzu o 650-tis. eur

WEBNOVINY.SK

TRENČÍN 14. apríla (WEBNOVINY) – Vedenie zadlženej Prievidze stále verí, že ministerstvo financií prehodnotí svoje rozhodnutie a vyplatí im vyššie podielové dane.

Mestu hrozí, že príde o približne 650 000 eur, štatistický úrad totiž tvrdí, že k 1. januáru 2011 malo okresné mesto 49 994 obyvateľov.

Radnica zase argumentuje, že úrad nezaevidoval osem obyvateľov, ktorých mesto riadne zaregistrovalo, čo znamená, že by malo mať 50 002 obyvateľov. „Dôvodom rozdielu v štatistických údajoch je to, že najmenej sedem obyvateľov v Detskom domove na ulici Š. Závodníka a jeden v Zariadení pre Seniorov v Prievidzi boli do evidencie registrovaní s účinnosťou od 30. decembra 2010, no Štatistický úrad ich vo svojich podkladoch vedie až s účinnosťou k 1. januára 2011,“ vysvetlil hovorca mesta Michal Ďureje.

„Poukazujeme na to, že preukázateľným spôsobom bol dokázaný počet obyvateľov s trvalým pobytom viac ako 50-tisíc obyvateľov. Preto v tejto veci zvažujeme ďalšie kroky,“ uviedol Ďureje. Ako ďalej dodal, nevylučuje ani to, že sa obrátia na Ústavný súd. „Zvažujeme všetky možnosti,“ skonštatoval.

Výpadok financií by mali Prievidžania pocítiť v priebehu celého tohto roku, mesto tomu prispôsobí aj svoj rozpočet. „Inak povedané, musíme nastaviť rozpočet na chod mesta s počtom 40 tis. obyvateľov, teda ako menšie mesto. Budeme prehodnocovať všetky akcie programového rozpočtu. Do úpravy rozpočtu chceme zakomponovať opodstatnené návrhy poslancov mestského zastupiteľstva,“ vysvetlil Ďureje. Aktuálna výška dlhu mesta Prievidza k 31. marcu bola 7 637 743 eur, pričom do tohto čísla nie zarátaný dlh mestských spoločností.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM