Zo zahraničia

Čierny kašeľ v Česku naberá na SILE! Za týždeň pribudlo takmer 1 500 PRÍPADOV

Za týždeň pribudlo v susednom Česku 1 494 prípadov čierneho kašľa, najviac od začiatku roka.

Ilustračný obrázok k článku Čierny kašeľ v Česku naberá na SILE! Za týždeň pribudlo takmer 1 500 PRÍPADOV
Zdroj: Freepik.com/stefamerpik

Za týždeň v Česku pribudlo 1 494 prípadov čierneho kašľa, čo je najvyšší týždenný nárast od začiatku tohto roka. Chorobou sa od januára 2024 nakazilo už viac než 7 800 ľudí. V pondelok to uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ), informuje spravodajkyňa TASR.

Ktorá veková skupina je najohrozenejšia?

„Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách, medián veku je 24 rokov a stále klesá. Tento rok ochorelo aj 119 detí do jedného roku veku,“ uviedla hovorkyňa SZÚ Štěpánka Čechová a dodala, že najviac prípadov ochorenia a najvyššia chorobnosť sú stále vo vekovej skupine 15 – 19 rokov.

Najviac prípadov ochorenia hlási podľa SZÚ Juhočeský kraj, v ktorom je dosiaľ 1 177 infikovaných. Nasledujú Stredočeský kraj, Vysočina a Praha.

Najmenej prípadov je v Karlovarskom kraji, a to 66. Hospitalizáciu podľa Čechovej potrebovalo 2,3 percenta nakazených.

Očkuje sa čoraz viac ľudí

Podľa ministerstva zdravotníctva sa od začiatku roka nechalo proti čiernemu kašľu zaočkovať viac než 45 000 ľudí, pričom vlani to za celý rok bolo necelých 24 000 osôb.

Už tri obete

Tohtoročná epidémia čierneho kašľa je v ČR najsilnejšia za viac ako 60 rokov. S čiernym kašľom tento rok dosiaľ zomreli traja pacienti, išlo o 62-ročného muža, 84-ročnú ženu a mesačné dievčatko. SZÚ pripomenul, že všetci traja mali okrem čierneho kašľa aj ďalšie infekcie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM