Webnoviny - Svet

Čína odmietla výzvy na zhodnotenie jüanu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRUSEL 5. októbra (WEBNOVINY) – Čína zdvorilo odmietla výzvy Európy na rýchlejšie zhodnotenie jüanu a na summite EÚ-Ázia vyhlásila, že jej cieľom je udržiavať stabilitu výmenného kurzu. „Musíme spolupracovať, aby sme udržali výmenné kurzy hlavných rezervných mien relatívne stabilné,“ povedal v pondelok čínsky premiér Wen Ťia-pao. USA a Európa obviňujú Peking z toho, že svoju menu umelo udržiava na slabej úrovni, aby podporil svoj export, čo však podkopáva konkurencieschop­nosť vyspelých západných ekonomík a ohrozuje ich trhy práce. „Sme presvedčení, že jüan je totálne podhodnotený,“ povedal pre Reuters hovorca Jeana-Clauda Junckera, ktorý predsedá schôdzkam ministrov financií krajín eurozóny.

Po tom, ako Peking 19. júna tohto roka zrušil pevný kurz jüanu voči americkému doláru, čínska mena voči doláru posilnila o 2,15 % ale oslabila o 9,4 % voči euru. Čína zatiaľ odmieta snahu západných krajín, aby sa zapojila do multilaterálnej spolupráce v oblasti výmenných kurzov, ale Francúzsko dúfa, že ju presvedčí, aby sa zapojila do dialógu v rámci organizácie G20 počas jej fóra, ktoré sa na budúci rok uskutoční za predsedníctva Paríža.

Náčrt záverečného vyhlásenia, ktorý získala agentúra Reuters, však naznačuje uznanie európskych starostí. Náčrt ukazuje, že lídri sa chcú dohodnúť na posilnení domáceho dopytu a investícii prostredníctvom postupnej liberalizácie národných a medzinárodných trhov. Všetky formy obchodného ochranárstva by sa mali odmietnuť, uvádza sa v návrhu vyhlásenia. „Ako hlavná priorita sa musí podporiť domáci dopyt po tovaroch a službách a tiež investície, pretože sú hlavnými motormi ekonomického rastu a tvorby pracovných miest v jednotlivých krajinách,“ uvádza sa v návrhu vyhlásenia. „Za týmto účelom sa musí presadzovať liberalizácia národných a medzinárodných trhov,“ hovorí návrh vyhlásenia, ktoré sa má prijať v priebehu utorka na záver dvojdňového summitu.

SITA, Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM