Webnoviny - Svet

Čína verí, že Európe sa podarí prekonať dlhovú krízu

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Grécka vláda prežila kľúčové hlasovanie o dôvere

Únia sa pripravuje aj na možnosť odchodu Grécka z eurozóny

Peniaze budeme potrebovať v decembri, urguje grécky minister

Únia odmieta spochybňovanie záverov krízového summitu

Grécky premiér nechápe kritiku únie, o referende vraj vedelaPEKING 6. novembra (WEBNOVINY) – Čína verí, že Európe sa podarí prekonať dlhovú krízu. Povedal to čínsky minister zahraničných vecí Jang Ťie-čchi a zároveň dodal, že stabilita v eurozóne je kľúčovou pre globálne ekonomické zotavovanie.

Jang však nespomenul, či Čína zvýši svoje investície v Európe. "Veríme, že Európa má zdravý rozum, aby vyriešila svoje dlhové problémy,“ povedal. "Čína vždy podporovala odpoveď Európy na medzinárodnú finančnú krízu a snahy kontinentu o ekonomické oživenie,“ dodal Jang.

Čína už viackrát vyjadrila istotu, že Európa prekoná dlhovú krízu, avšak neurobila verejnú ponuku na kúpu väčšieho množstva vládnych dlhopisov európskych krajín. Šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling počas minulého víkendu presviedčal Čínu, aby investovala do fondu s tým, že investori budú chránení pred počiatočnými stratami, pričom za dlhopisy môže Čína zaplatiť v jüanoch, ak si to bude želať.

K obnoveniu dôvery na trhoch a ukončeniu dlhovej krízy, ktorú naštartovalo pred dvoma rokmi Grécko, by podľa dohody lídrov EÚ z minulého týždňa mohli prispieť aj čínske investície. Výzvy, aby sa Čína podieľala na riešení európskych dlhových problémov, však narazili na ostrú kritiku pre obavy, že by to mohlo oslabiť pozíciu Európy pri rokovaniach o politických a hospodárskych sporoch s Pekingom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM