Webnoviny - Svet

Cinematik navštívi Jan Svěrák

WEBNOVINY.SK

Jan Svěrák Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Piaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch odštartuje 9. septembra Jan Svěrák. Jeho film bude totiž úvodnou snímkou a český režisér by na slávnostné otvorenie mal prísť osobne. Informoval o tom organizačný tím podujatia na dnešnej tlačovej besede. Príbeh rodinného filmu sa točí okolo hračky menom Kuky, ktorú mamička vyhodí šesťročnému synovi Ondrovi. Z Kukyho totiž vypadáva drevitá vlna a to nie je dobré pre astmatika Ondra. Večer pred spaním si chlapec predstavuje, ako sa jeho obľúbená hračka chce vrátiť domov a čo všetko musí pre to podniknúť. Záverečnou snímkou bude novinka Pavla Barabáša s názvom Mongolsko – V tieni Džingischána, v ktorej tvorcovia sledujú stopy tohto dobyvateľa.

Prehliadka filmov, ktorá potrvá do 15. septembra, prinesie dva súťažné a jedenásť nesúťažných programových blokov. Organizačný tím pár dní pred začiatkom festivalu prezradil niekoľko noviniek. Po prvý raz sa na Slovensku uskutoční projekt Secret Cinema. Je to projekcia filmu, ktorej miesto i samotný film je utajený. Miesto sa záujemcovia a záujemkyne dozvedia napríklad cez Facebook niekoľko hodín pred začiatkom premietania, názov filmu ostane tajomstvom až do samotnej projekcie. Tá sa uskutoční na verejnom mieste, takže organizátori očakávajú, že snímku si pozrú aj tí ľudia, ktorí neprídu na MFF Cinematik. Na festivale sa taktiež bude diskutovať na tému Koprodukovanie dokumentárnych filmov v Európe a uskutoční sa Panel pripravovaných slovenských dokumentárnych filmov.

Na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik premietnu v šiestich priestoroch celkovo 101 filmov, z toho 58 celovečerných. V novej súťažnej sekcii celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.Doc sa predstavia diela premiérované v ostatnom roku. Filmy bude posudzovať medzinárodná porota a víťazná snímka získa Film Europe Award spojenú s prémiou tisíc eur. Uchádza sa o ňu osem dokumentárnych titulov: Dobré ráno, Slovensko!, Erotic Nation, Hranica, Malý zúrivý Robinson, Mesiac v nás, Mongolsko – v tieni Džingischána, Tri Biblie, dva osudy, jedna láska a Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil. Organizačný tím podujatia tento rok ešte oslovoval tvorcov a tvorkyne a do súťaže zaradil všetky snímky tých, ktorí s účasťou v súťaži súhlasili. V budúcnosti však plánuje do sekcie Cinematik.Doc zaradiť výber z prihlásených titulov, informoval umelecký riaditeľ podujatia Vladimír Štric. Druhá súťažná sekcia podujatia nesie názov Miesto stretnutia Európa (Meeting Point Europe) a premietnu v nej kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2009 a 2010: Amer, Antikrist, Biela stuha, Fantastický pán Lišiak, Fish Tank, Lurdy, Obyčajní ľudia, Policajný, adj., Prorok a Psí zub. Okrem Meeting Point Europe Award a Film Europe Award odovzdajú Cenu primátora mesta Piešťany a Cenu divákov.

Nesúťažné sekcie predstavia tvorbu dánskeho režiséra Nicolasa Windinga Refna (Rešpekt: Nicolas Winding Refn), výber toho najlepšieho z dánskej dokumentárnej tvorby (DoKma: Dánske dokumenty), pripomenú tvorbu zosnulého Erica Rohmera (Cinematik Homage: Eric Rohmer), prinesú divácky úspešné a oceňované tituly, napríklad drámu Precious (2009) (Hore dolu prúdom), ale aj diela ovenčené cenou medzinárodnej filmovej kritiky (FIPRESCI) a tých najlepších v slovenskej distribúcii v prvej polovici tohto roka podľa redakcie Kinema.sk (Kinema Choice), ale aj zaujímavé snímky, ktoré sa nezmestili do iných sekcií (Zvláštne uvedenie) a program pre najmladších návštevníkov a návštevníčky (Cinematik Jr). Chýbať nebude ani sekcia polnočných premietaní (Za hranicou kultu: Noir po zotmení), prehliadka slávnych zlých snímok (Filmové peklo), výber študentských a nezávislých filmových produkcií (Čo dom dal). V spomínanej sekcii Zvláštne uvedenie si publikum pozrie napríklad tri filmy, ktoré tento rok získali študentského Oscara v kategórii hraných filmov – Boh lásky v réžii Lukea Mathenyho, Dole v čísle 5 od Kim Spurlock a Obedár od Ľubomíra Mihaila Kocku. K sprievodným podujatiam patria aj koncerty, pričom tento rok na Cinematiku vystúpia kapely Chiki liki tu-a alebo Longital.

Akreditácia na všetky filmové predstavenia a sprievodné podujatia počas celého festivalu stojí v predpredaji v sieti Ticketportal desať eur, na mieste sa cena zvýši na dvanásť eur. Program sa dá stiahnuť na webovej stránke festivalu www.cinematik.sk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM