Webnoviny - Svet

Čínsky zamestnanec Foxconnu sa na smrť prepracoval

WEBNOVINY.SK

Zamestnanci pri výrobnej linke v továrni Foxconn v juhočínskom meste Šen-čen. Foto: SITA/AP PEKING 2. júna (WEBNOVINY) – Taiwanský technologický gigant Foxconn v stredu potvrdil smrť ďalšieho svojho zamestnanca. Poprel však, že by zomrel po tom, ako sa „prepracoval“. Dvadsaťsedemročný Jan Li prišiel o život v piatok po tom, ako viac ako mesiac slúžil nočné služby v továrni v juhočínskom meste Šen-čen.

O prípade informovala newyorská mimovládna organizácia China Labor Watch (CHLW), ktorá skúma podmienky práce ľudí v Číne. CHLW sa odvoláva na vyjadrenia Janovej sestry, podľa nej brat zahynul po „prepracovaní“. „Zaoberali sme sa týmto prípadom, nemôžeme však špekulovať o presných príčinách jeho smrti,“ vyhlásil hovorca Foxconnu.

Taiwanský gigant má väčšinu svojich tovární v Číne, kde vyrába súčiastky pre firmy ako Nokia alebo Apple. Firma čelí v posledných mesiacoch čoraz väčším škandálom. Tie vypukli po tom, ako vyšlo najavo, že v jeho čínskych zariadeniach si tento rok vzalo život už 11 zamestnancov, pričom drvivá väčšina zo samovrážd sa odohrala v závode v meste Šen-čen. Jednou z posledných obetí je iba 19-ročný Li Chaj, ktorý vyskočil z budovy Foxconnu, kde pracoval len 42 dní. Celkovo sa z 300 tisíc zamestnancov továrne v Šen-čene zabilo 10 ľudí, ďalší dvaja svoje pokusy o samovraždu prežili. Jeden pracovník Foxconnu sa zabil ešte v januári v inom zariadení firmy v provincii Che-bej.

O motiváciách samovrahov zatiaľ médiá len špekulujú, viacerí však spoločnosť podozrievajú z vyvolávania obrovského tlaku na zamestnancov. Niečo naznačuje aj júlový prípad smrti istého 25-ročného Suna Dan-jonga. Ten sa rozhodol vziať si život po tom, ako ho šéfovia začali vyšetrovať pre stratu prototypu mobilného telefónu iPhone od firmy Apple.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM