Webnoviny - Svet

Cirkev potvrdila miliónovú investíciu v Bratislave

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Rímskokatolícka cirkev, Bratislavská arcidiecéza, potvrdila plány postaviť v bratislavskej mestskej časti Petržalka novú zónu pre potreby administratívy, bývania a rekreácie. „Bratislavská arcidiecéza pripravuje projekt využitia vlastnej nehnuteľnosti na Kapitulskom poli v súlade s územným plánom mesta Bratislavy. Ide o dlhodobý a zložitý projekt, ktorého realizácia je záležitosťou budúcich rokov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko.

Rímskokatolícka cirkev plánuje zónu postaviť na ploche o rozlohe viac ako 368 tisíc metrov štvorcových. Pozemky sú vo vlastníctve cirkvi. Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Petržalka už koncom septembra schválilo stanovisko k prehlbujúcej štúdii Kapitulské polia – zóna administratívy, bývania a rekreácie. Návrh štúdie mení súčasné poľnohospodárske využitie územia na obytnú zónu. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý cirkev už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA), výstavba novej zóny by si mala vyžiadať 275 až 356 mil. eur podľa toho, pre aký variant sa investor rozhodne. Rímskokatolícka cirkev ako navrhovateľ poveril zastupovaním v procese povinného hodnotenia spoločnosť Racen, s.r.o. Piešťany.

S výstavbou novej zóny by sa malo začať v polovici roka 2012, pričom ukončenie výstavby je naplánované na koniec roka 2019. Podľa prvého variantu by malo v zóne vyrásť 935 bytových jednotiek, a to v podobe bytov či rodinných domov. Po výstavbe zóny podľa tohto variantu by malo vzniknúť viac ako 1 600 nových pracovných miest. Investor predpokladá, že počet obyvateľov takejto novovytvorenej obytnej zóny by sa mal pohybovať na úrovni 3 138. Podľa druhého variantu by malo pri slovensko-rakúskych hraniciach vyrásť 1 152 bytových jednotiek, pričom by sa mohlo vytvoriť viac ako 2 tisíc nových pracovných miest. Počet obyvateľov by sa podľa druhého variantu zvýšil oproti prvému na 4 474. Okrem bytových jednotiek plánuje investor postaviť v zóne aj množstvo budov pre administratívu, občiansku vybavenosť, či centrá pre šport, voľný čas a telovýchovu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM