Rastislav Búgel Zo Slovenska

Čísla sú alarmujúce: Počet diabetikov sa na Slovensku zvýšil o desaťtisíce

Počet diabetikov na Slovensku v posledných desaťročiach výrazne vzrástol. Kým v roku 1980 sa evidovalo 122 197 diabetikov, vlani to bolo 339 419. Počet pacientov tak narástol o takmer 220 000.

Ilustračný obrázok k článku Čísla sú alarmujúce: Počet diabetikov sa na Slovensku zvýšil o desaťtisíce
Zdroj: TASR

„Podľa medzinárodných štatistík diabetom vo svete trpí jeden z dvanástich ľudí. Nepriaznivý vývoj v počte diabetikov neobchádza ani Slovensko,“ povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Časté ochorenie

Cukrovka je v súčasnosti jedným z najčastejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Hovorí sa o nej ako o pandémii tretieho tisícročia. Nepriaznivý vývoj s ochorením na Slovensku potvrdzujú štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií. Podľa nich vlani diabetológovia v ambulanciách evidovali ako pacientov 181 051 žien a 158 368 mužov. Vo veku do 18 rokov sa liečilo 2024 osôb.

Najviac pribudlo na západe

Diabetes vlani novodiagnostikovali 23 613 ľuďom. Väčšinu nových prípadov tvorili pacienti s diabetom druhého typu. „Počet týchto diabetikov rastie najmä vo vyššom veku, čo potvrdzuje fakt, že tri štvrtiny nových prípadov boli 50– a viacroční pacienti,“ uviedol Bubla. Najviac ich pribudlo v Bratislavskom a Trnavskom kraji, najmenej v Žilinskom a Trenčianskom kraji. Cukrovka prvého typu je zase typická pre mladších pacientov, novodiagnosti­kovaných bolo 1531 osôb.

Diéty na ústupe

„V liečbe diabetikov môžeme dlhodobo sledovať pokles liečby režimovými opatreniami, ako sú diéta, redukcia hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita, odstránenie škodlivých návykov a iné. Takto sa liečilo približne 20 percent pacientov,“ priblížil Bubla. Podiel liečených diabetikov inzulínom predstavoval 29 percent, peronálne užívalo antidiabetika 51,3 percenta pacientov. V prípade detí a mládeže sa cukrovka najčastejšie lieči inzulínom, ktorý je nevyhnutný pre pacientov s prvým typom v dôsledku stratenej schopnosti produkcie inzulínu.

Prevláda vysoký tlak

Pacienti s cukrovkou sú viac ohrození komplikáciami, ako sú najmä kardiovaskulárne ochorenia, mozgové príhody, vysoký krvný tlak, postihnutie obličiek a zraku. Napríklad vysoký tlak má 56 percent slovenských diabetikov, u 48 percent ľudí sa objavili poruchy metabolizmu lipidov. Neuropatiou trpelo 20 percent, rovnako 20 percent malo očné a 13 percent obličkové komplikácie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM