Webnoviny - Svet

Členovia G20 sa budú strániť daňových rajov

WEBNOVINY.SK

CANNES 4. novembra (WEBNOVINY) – Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v piatok varoval takzvané daňové raje, že v prípade pokračovania vo svojej politike s nimi medzinárodné spoločenstvo prestane spolupracovať.

Vyjadril sa tak na záver dvojdňového summitu skupiny 20 najvýznamnejších svetových ekonomík v stredisku Cannes na francúzskej riviére, pričom za jednu z krajín, ktoré sa podľa neho nechcú vzdať nadštandardného bankového tajomstva, označil aj susedné Švajčiarsko.

„Nechceme už viac žiadne daňové raje. Náš odkaz je jasný,“ vyhlásil Sarkozy, pričom vymenoval 11 krajín nespĺňajúcich štandardy v oblasti transparentnosti.

Podľa francúzskeho lídra sú to Antigua, Barbados, Botswana, Brunej, Panama, Saychelly, Trinidad a Tobago, Uruguaj, Vanuatu, ale aj Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.

„Krajín, ktoré zostávajú daňovými rajmi… sa bude medzinárodné spoločenstvo straniť,“ varoval šéf Elyzejského paláca s tým, že skupina G20 bude odteraz na každom zo svojich summitov zverejňovať aktualizovaný zoznam nekooperatívnych štátov.

Sarkozyho vyhlásenie okamžite privítali mimovládne organizácie vedúce kampaň proti daňovým rajom, ktoré podľa nich pripravujú ostatné krajiny o príjmy z daní v miliardách eur využiteľné na pomoc chudobným.

Francúzska pobočka charitatívnej organizácie Oxfam však vyjadrila názor, že čierna listina G20 nebude mať žiadny účinok, ak ju nebudú sprevádzať prísne sankcie.

Najväčší zväz amerických mimovládiek InterAction iniciatívu naopak označila za jeden z pozitívnych výsledkov summitu v Cannes, ktorý inak nepriniesol konkrétnejšie návrhy na zmiernenie dôsledkov globálnej finančnej krízy na chudobné vrstvy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM