Webnoviny - Svet

Clintonová ďakovala SR za obranu spoločných hodnôt

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová sa poďakovala „vláde a ľudu Slovenskej republiky za ich stálu podporu a obranu našich spoločných hodnôt vo svete“. Počas utorkového rokovania s ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom podotkla, že slovenský príspevok v afganskej misii NATO pomáha afganskému ľudu vybudovať bezpečnejšiu a prosperujúcejšiu budúcnosť. „Sme veľmi potešení a poctení službou slovenských vojakov po boku amerických,“ dodala. Clintonová ocenila priateľské vzťahy so Slovenskou republikou, ktorá podľa nej uskutočnila výnimočný prechod z krajiny zamknutej Železnou oponou k demokracii. „Je to pilier regionálnej stability a spolupráce, ktorý zaznamenáva jeden z najväčších rastov v Európe,“ povedala Clintonová. Slovensko je podľa nej kľúčové v integrácii západného Balkánu a východných susedov do euroatlantických štruktúr a hlavný príklad prospešnosti širšej integrácie do európskeho spoločenstva. Obaja partneri sa v rokovaní venovali regiónu Balkánu a východnej Európy. Informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Dzurinda po rokovaní pre agentúru SITA uviedol, že na Slovensko by mohli prísť dve nové investície zo Spojených štátov amerických. V telefonickom rozhovore potvrdil, že rokoval s dvoma veľkými korporáciami. Pretože však rokovania finišujú, bližšie sa vyjadriť nechcel. Práve investície boli jednou z troch tém rokovania šéfov diplomacie SR a USA. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí viac ako 120 amerických firiem, slovenská ekonomika sa však chce zamerať aj na inovácie a moderné technológie.

Dzurinda a Clintonová spolu hovorili aj o bezpečnosti vo svete. Ocenili, že nadchádzajúci lisabonský summit NATO je už pripravený a zhodli sa na potrebe udržať Severoatlantickú alianciu ako záruku bezpečnosti. Obaja partneri hovorili o západnom Balkáne, Východnom partnerstve aj Visegrádskej štvorke, ktorej Slovensko v súčasnosti šéfuje. Dzurinda Clintonovej predstavil práve priority predsedníctva, ktorými sú napríklad energetická bezpečnosť či inklúzia rómskych komunít.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM