Správy Zo Slovenska

Čo sa to deje?! Na Slovensku bolo v priebehu pár dní ďalšie zemetrasenie!

Iba pred pár dňami, v piatok 24. apríla, došlo k najsilnejšiemu zemetraseniu v ohniskovej zóne Vihorlat za posledných 17 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Čo sa to deje?! Na Slovensku bolo v priebehu pár dní ďalšie zemetrasenie!
6
Galéria
Zdroj: TASR

Zemetrasenie s magnitúdom 2,3 a epicentrom osem kilometrov severne od Michaloviec pri obci Nacina Ves zaznamenali seizmológovia vo štvrtok o 5.59 h. Pre TASR to potvrdil Kristián Csicsay z oddelenia seizmológie Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV).

Ako doplnil, na východe Slovenska, v okolí Vihorlatu seizmológovia zaznamenávajú zemetrasenia každoročne. „Hypoteticky to súvisí so sedimentárnou výplňou na úpätí Vihorlatu,“ vysvetlil. Ako informuje SAV na svojej internetovej stránke, zemetrasenia z tejto ohniskovej oblasti nie sú zriedkavým fenoménom.

„Oblasť Vihorlatu a okolie Humenného, Michaloviec a Vranova nad Topľou patrí medzi seizmicky aktívne oblasti Slovenska,“ uvádzajú seizmológovia s tým, že najsilnejšie zemetrasenie na tomto území v 20. storočí zaznamenali 5. júna 1941.

Zemetrasenie s magnitúdom 3,4 a epicentrom medzi obcami Zalužice a Lúčky v okrese Michalovce, ku ktorému došlo v piatok 24. apríla, bolo „najsilnejším zemetrasením v ohniskovej zóne Vihorlat za posledných 17 rokov“, informuje SAV.

Podľa Csicsayových slov seizmológovia ročne interpretujú približne 80 zemetrasení s epicentrom na území Slovenska. „Drvivá väčšina je taká slabá, že len veľmi citlivé prístroje ich dokážu zaznamenať,“ doplnil s tým, že dve hlavné ohniskové zóny na Slovensku sú Dobrá voda v Malých Karpatoch a okolie Komárna. Ďalšími sú práve oblasť Vihorlatu, ale i Horehronie a okolie Žiliny.

Pozrite si v galérii, aké škody napáchalo zemetrasenie 24. apríla 2020.

V OBRAZOCH: Škody po zemetrasení v Michalovciach
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM