Správy

Colníci s novinkou: Pribudli im dva detekčné systémy na zisťovanie radiácie

Finančná správa rozširuje svoje technické vybavenie. Ministerstvo energetiky Spojených štátov amerických darovalo slovenskej finančnej správe dva nové mobilné detekčné systémy na detekciu rádioaktívneho žiarenia MDS-134C.

Ilustračný obrázok k článku Colníci s novinkou: Pribudli im dva detekčné systémy na zisťovanie radiácie
Zdroj: TASR

Zariadenia v hodnote takmer 650 000 USD (556 983 eur) získala finančná správa na základe Memoranda o porozumení medzi Colným riaditeľstvom Slovenskej republiky a Ministerstvom energetiky USA týkajúceho sa spolupráce a prevencie v boji proti nelegálnej doprave jadrových a iných rádioaktívnych materiálov zo dňa 25. 10. 2006.

Mobilné detekčné systémy budú slúžiť Colnému úradu v Prešove a Colnému úradu v Banskej Bystrici.

„Pre naše colné úrady je to veľká pomoc. Obe zariadenia sú koncipované na podvozku s pohonom 4×4, čo umožní lepšiu dostupnosť aj v zle prístupných terénoch. Navyše, oproti ich staršej verzii majú rozšírené viaceré funkcionality,“ uviedol generálny riaditeľ sekcie colnej Milan Jurčina.

Nový mobilný detekčný systém má aj mobilné módy na vyhľadávanie a detekciu rádioaktívnych materiálov. Tieto funkcie je možné ovládať a sledovať z počítača s vnútornou wifi sieťou. Súčasťou výbavy je detekčný batoh, ktorý je určený na skrytú detekciu zdrojov ionizujúceho žiarenia a kontrolu vozidiel, osôb, tovaru a batožín vo verejne dostupných priestoroch.

Detektory mobilného detekčného systému detekujú gama žiarenie a neutrónové žiarenie. Keďže rádioaktívne žiarenia nie je možné ľudskými zmyslami vidieť, cítiť a ani ho inak odhaliť, je potrebné využívať práve takéto detekčné systémy. S ich pomocou môžu colníci chrániť zdravie a životy obyvateľstva pred hrozbami zneužitia jadrových a rádioaktívnych materiálov. Systém dokáže monitorovať autá, tovar aj ľudí. Pri zvýšenej radiácii sa spustí radiačný poplach a vyhodnotí typ žiarenia. Colníci následne podozrivé vozidlo odstavia a rádioaktivitu domerajú ručným detektorom. V prípade zistení informujú colníci najbližší úrad verejného zdravotníctva.

Finančná správa využíva podobné detekčné systémy aj na ďalších colných úradoch. Dokopy ich má k dispozícii sedem. Vďaka nim sa už v minulosti podarilo odhaliť viacero prípadov prevozu materiálov, ktoré presahovali povolené hodnoty radiácie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM