Webnoviny - Svet

Cvičenie stíhačiek MiG–29 môže spôsobiť aerodynamický tresk

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany SR upozorňuje verejnosť, že v rámci plánovaných letov budú dnes približne o 19:50 na trase Sliač – Liptovský Mikuláš – Javorina – Kysak – Tisovec – Sliač prelietavať nadzvukové stíhacie lietadlá MiG–29 Vzdušných síl OS SR.

Je možné, že v danej oblasti sa vyskytne rázová vlna – silný zvuk podobný výbuchu, ktorý spôsobuje stíhacie lietadlo po prekonaní rýchlosti zvuku.

Zvukový efekt, takzvaný aerodynamický tresk, ktorý spôsobujú stíhačky, možno počuť v oblastiach letových koridorov našich vojenských letísk, a to najmä na strednom a západnom Slovensku. Všeobecne môžu tento jav vyvolať iba lietadlá, ktoré dosahujú rýchlosť zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu. Na Slovensku sú to nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29.

Ministerstvo obrany sa touto cestou ospravedlňuje, no podobné situácie nemôže vylúčiť ani do budúcnosti. Nácviky pri nadzvukovej rýchlosti sú nutné pri skúšaní a zalietavaní nových motorov. Cvičia sa pri nich aj situácie, ktoré vojenskí piloti musia riešiť v prípade narušenia slovenského vzdušného priestoru.

Takýto nácvik je v záujme bezpečnosti všetkých občanov Slovenska. Agentúru SITA informovala hovorkyňa MO SR Martina Balleková.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM